Ерудованій, освіченій, національно свідомій дівчині було 16 років, як її 26 лютого 1946 року заарештували органи НКВС. Юнка мала зв’язок із повстанцями, була зв’язковою. Воєнний трибунал присудив 10 років таборів і 5 років обмеження громадянських прав. За “прєдатєльство родіни”. Це Лідія-Олександрівна Джулинська. Шанована і знана у Старому Самборі пані Лідія Тиховліз. Сьогодні, 15 грудня, їй 95 років!
До оселі поважної ювілярки, окрім дружньої родини, завітали і посадовці Старосамбірської міської ради – Володимир Хітчак, керуючий справами, начальник соціального захисту населення Старосамбірської міської ради Іван Лисейко та спеціалістка Галина Лужецька. Вони привітати довгожительку зі славним ювілеєм та подякувати за досвід і мудрість, за незламність і патріотичність, за те, що у найважчі темні часи несла українськість. Її не зламали «сибіри», не залякали жорстокі москалі.
Це про пані Лідію Тиховліз в одному з інтерв’ю легендарний «майор Вихор» розповідав, як вона врятувала йому життя і про те, що не побоялася і понесла до церкви охрестити його сина.
Лідія Тиховліз «прєдала родіну» москальську, але у найважчих умовах відстоювала українське. Коли у 1946 році Лідію Джулинську заарештували нквесівці, то привезли спершу в тюрму «на Лонцького». Півроку мала тут доглядати дітей, які народилися в тюрмі. Не боячись суворого режиму, Лідія з іншими відважними жінками організовувала вистави для дітей.
Сибір, важкі непосильні роботи, бувало, що юна дівчина могла носити на собі до 70 кілограм вантажу чи викопати за день 10 соток картоплі – все Господь дав сили пережити.
У 1954 році Лідію звільнили як малолітню і вона переїхала до своєї матері, яка була депортована в Іркутську область. Працювала механіком швейних машин. Саме там вийшла заміж за також засудженого Євгена Тиховліза. У Сибірі народилися двійнята, доньки Олеся та Орися. У вересні 1958 року сім’я повернулась у Старий Самбір. В 1960 році народився син Олег. Звісно ж отой вирок “прєдатєль родіни” переслідував і тут. Навіть вступити до університету доньки Лідії та Євгена Тиховлізів нормально не могли, адже народжені в Сибірі.
Героїчні факти не вмістити в одній публікації, така людина – то жива легенда серед нас. Сьогодні, у день ювілею, коли з такою пошаною і вдячністю вітають ювілярку, розуміємо, бачимо, що своєю життєствердністю вона й сьогодні слугує прикладом для інших – молиться у храмі за Україну та її захисників, за своїх внуків, які у лавах ЗСУ, і запевняє, що Україна вистоїть, але для цього маємо бути єдині у прагненні перемогти одвічного ворога.
«Славна старосамбірянка, членкиня ОУН, зв’язкова Лідія Тиховліз відзначає сьогодні поважний ювілей. Від щирого серця вітаю її з 95-літтям і щиро схиляюся перед її мудрістю, добротою, життєвою стійкістю і досвідом та вмінням долати труднощі. Бажаю родинного тепла й затишку, при доброму здоров’ї зустріти столітній ювілей. Рясних Божих благословінь! Пані Лідіє, бажаю Вам, щоб Ваше здоров’я не підводило, а настрій був тільки сонячним. Нехай Ваш подальший життєвий шлях буде легким і світлим, а всі труднощі залишаються позаду, в історії, яку Ви змогли гідно прожити й творити до сотні літ під мирним небом України!», – каже міський голова Старого Самбора Ігор Трухим. І додає, що за 2023 рік, відповідно до програми, Старосамбірська міська рада привітала 31 ювіляра, яким виповнилося 90, 95 років. До кінця року відвідають ще 4 довгожителів нашої громади.
Нагадаємо, у 2023 році у Старосамбірській громаді діє програма, яка дозволяє ювілярам 90, 95,100 років відчути увагу і повагу від громади. Представники влади не лише гарний настрій дарують привітаннями та квітами, але й матеріальну підтримку – грошовий сертифікат на суму 3 тисячі гривень.
Ще у цій категорії
Посмертні відзнаки та соняхи: у Старому Самборі родинам Олександра Бойка та Андрія Гриба вручили нагороди
Кого з довгожителів Старосамбірської громади вітали у липні
Його зброєю було Слово: побачив світ двотомник Володимира Пішка