Звичне життя українців змінилося в усіх сферах. Зокрема, й в освітній галузі. На фініші 2021-22 року про виклики, проблеми й досягнення навчального процесу за останній рік розпитали у начальниці гуманітараного відділу Старосамбірської міської ради Ольги Коваль.
-Навчальний 2021-2022 рік назавжди увійде в українську історію. Перша половина року – зростання темпів захворювання на коронавірус, а друга – масштабні бойові дії у багатьох регіонах України. Це порушило освітній процес. Батьки зі своїми дітьми були змушені рятуватися від російських ракет і обстрілів в інших областях і за кордоном. Відтак, наша громада, як і усі західні регіони, прийняли сотні переселенців. Освітяни Старосамбірщини, здається, на відмінно впорались із навантаженням, але усім довелось адаптовуватися до нових складних реалій.
Про роботу шкіл і садочків Старосамбірської громади
Усі 17 шкіл громади повернулись до дистанційного навчання. У 10 школах та одному закладі дошкільної освіти живуть внутрішньо переміщені українці. У інших закладах відсутні укриття, тому повернення на очну форму стало неможливим на цей час.
Із початком війни частина вчителів покинула рідні домівки і поїхали за кордон, але на сьогодні практично усі вже повернулися. Фактично всі школи завершують навчальний рік відповідно до визначених законодавством термінів і триватиме він у школах громади до середини червня. Головним критерієм завершення навчання є повне проходження учнями всіх визначених навчальних програм. Відповідно до Закону України “Про повну загальну середню освіту”, навчальний рік повинен тривати не менше 175 днів. Оскільки у нас воєнний стан, Міністерство освіти видало наказ, відповідно до якого, навчальний рік можуть скоротити, якщо освітні програми виконали у повному обсязі. Треба розуміти, що цей наказ більше стосується тих регіонів України, де зараз тривають бойові дії. Щоб гарантувати безпеку дітей і вчителів відділи освіти та школи користуються цим наказом. Відтак, як тільки починаються бойові дії, простіше завершити навчальний рік і відпустити дітей та вчителів, щоб вони мали можливість перебувати у безпечніших умовах. Це щодо шкіл. А щодо садочків, то вони повернуться до навчання як тільки ми зможемо організувати безпечні умови перебування.
Також плануємо розробити рекомендації щодо першочергового зарахування дітей, чиї батьки працюють і не мають з ким залишити дитину. Ми зараз повинні підтримувати економіку. Тому, якщо двоє батьків працюють, маємо дати їм можливість віддати дитину в садок.
Як навчаються вимушено переселені діти на Старосамбірщині
У нашій територіальній громаді тимчасово проживає 258 внутрішньо переміщених дітей. Усі діти шкільного віку переважно вчаться дистанційно. 54 дитини тимчасово зараховані до наших закладів, а інші навчаються на платформах своїх закладів. Психологічні служби закладів проводять різні заходи, щоб виявити певні проблеми та проаналізувати, наскільки глибокі психологічні травми, якою є їхня специфіка. Робимо це для того, щоб підібрати інструменти роботи з дітьми у залежності від їхнього віку. Головне наразі, щоб діти соціалізувалися та не мали наслідків психологічних травм, які вони отримали. Мені нещодавно було дуже приємно, коли в одній з громад внутрішньо переміщена особа просила передати подяку вчительці молодшої школи за те, як вона працює з їхнім сином.
Як потрапити до школи або записатися до 1 класу
Перш за все треба звернутися до найближчої школи. Там батьки чи людина, яка їх заміняє, можуть написати заяву, щоб дитину взяли до школи. Щодо вступу в перший клас, тут теж все просто. Потрібно теж звернутися до найближчої школи та написати заяву, подати інші необхідні документи.
Як наші діти, які зараз за кордоном, завершують навчальний рік
Усі учні, які перебувають за кордоном, мають 2 варіанти навчання. Перший, який обирає більшість, — навчатися дистанційно у своїй школі. У нас доволі розвинена дистанційна освіта, можливо, не так, як би хотілося, але за 2 роки Covid-19 вона працює. Тому більшість дітей продовжують вчитися у своїх школах.
Другий варіант — волонтерська дистанційна школа. На початку війни для дітей, які через війну виїхали за кордон, Департамент освіти та науки Львівської обласної військової адміністрації створили дистанційну школу. Це волонтерський проєкт, який повинен був працювати виключно для 30 тисяч дітей з Львівської області, які переїхали до інших країн. 23 дитини переїхали на навчання у заклади за кордоном.
Яким буде новий навчальний рік
Сьогодні актуальним є питання напрацювання алгоритму кожного закладу освіти і
його роботи з 1 вересня. Головне завдання — максимально вийти на очне навчання.
Перше — у всіх школах мають бути належні укриття. Також коронавірус та війна — два великі негативні виклики — посилили розвиток дистанційного навчання. І нам треба рухатися цим напрямком. Ще хотілося б, щоб реформа освіти рухалася швидко та продумано. Ми повинні встигати та випереджати інші країни, бо залежно від того, як ми зреагуємо на виклики в освіті, таким буде майбутнє нашої країни. Якщо освіта буде модерна, буде розвиватися швидкими темпами, через 5-10 років так буде розвиватися наша країна.
Побажання батькам, педагогам, учням
Я хочу подякувати вчителям за те, що вони встигають дистанційно вчити дітей, готувати їжу для внутрішньої переміщених осіб та військових, забезпечувати їм відповідні умови, з невеликої зарплати допомагати армії, плести сітки та робити багато інших речей. Є багато речей, які ми навіть не могли собі уявити у мирних умовах. Клопоту додалося усім, але наша ціль єдина – спільно прийти до перемоги. І кожен воїн на своєму фронті. Освітяни також. Напевно слово “дякую” — це дуже щире слово. Усім нам мирного літа!
Ще у цій категорії
200 балів на НМТ: хто з випускників Старосамбірської громади має такий результат
У Старій Солі на Останньому дзвонику замість квітів вчителям донатили на ЗСУ
Обдаровані учні Старосамбірської громади отримали грошові сертифікати: серед нагороджених – Чемпіон Європи