17 Липня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Чи потрібно переукладати декларації зі сімейними лікарями, стаціонарна меддопомога: що варто знати ВПО

Поширити

Люди, які були змушені втікати від війни, мають право на гідне медичне обслуговування. Сьогодні керівниця Старосамбірського центру первинної медичної допомоги Марта Галевич роз’яснює постанови Міністерства охорони здоров’я та розповідає як працює медицина для вимушених переселенців.

Первинна медицина

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України  первинна медична допомога для внутрішньо переміщених осіб надається без переукладання декларацій із сімейним лікарем.  У нашому закладі первинної медицини, зокрема, можна отримати такі послуги: динамічне спостереження за станом здоров’я;  діагностику та лікування захворювань; базові тести та аналізи: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, глюкоза крові, загальний холестерин, швидкі тести на вагітність, тропоніни, ВІЛ, вірусні гепатити; направлення до лікарів вузької спеціалізації чи на обстеження; направлення на паліативну допомогу; щеплення відповідно до календаря профілактичних щеплень; щеплення від COVID-19; рецепти за програмою «Доступні ліки» та інсулін.

Наголошую, що наш  заклад охорони здоров’я, який працює  за програмою медичних гарантій,  надає необхідну медичну допомогу, у тому числі ВПО, безоплатно.

     І ще кілька важливих моментів

  • Стаціонарна медична допомога також надається безоплатно за програмою медичних гарантій у закладах охорони здоров’я, які підписали договори з Національною службою здоров’я України.
  • Надання екстреної медичної допомоги ВПО здійснюється безоплатно, попри наявність або відсутність підписаної із лікарем декларації за місцем їх фактичного перебування незалежно від місця реєстрації.
  • Повторний огляд для продовження інвалідності можна пройти після завершення воєнного стану. Але не пізніше шести місяців після його припинення/скасування.
  • Для отримання соціальних виплат особам з інвалідністю проходити повторний огляд для підтвердження інвалідності не потрібно. Постановою КМУ від 30.03.2022 № 390 «Про внесення до деяких постанов Кабінету Міністрів України змін щодо строку повторного огляду осіб з інвалідністю та продовження строку дії деяких медичних документів в умовах воєнного стану» продовжено строк дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю на весь термін дії воєнного стану на території України і 6 місяців після його припинення/скасування.
  • Діти та дорослі з інвалідністю мають можливість отримувати, відповідно до індивідуальної програми реабілітації, без проходження повторного огляду ЛКК чи МСЕК: соціальні виплати; реабілітаційні послуги та допоміжні вироби (милиці, ходунки, крісла колісні), засоби інконтиненції, наприклад, підгузники, катетери тощо; освітні послуги; відповідні пільги.
  • Протягом дії воєнного стану та шість місяців після його припинення або скасування українці мають право звертатися до МСЕК для встановлення інвалідності заочно та незалежно від місця проживання чи перебування. Тобто, якщо людина не має можливості прибути до МСЕК, комісія може приймати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення закладу охорони здоров’я.
  • Згідно з чинним законодавством, медико-соціальна експертиза для встановлення групи інвалідності проводиться за направленням закладу охорони здоров’я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів, за наявності відомостей, які підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності. Лікар, у тому числі сімейний лікар, до якого звернувся за медичною допомогою пацієнт, в разі потреби оформлює направлення на МСЕК (форма 088/о).
  • Укладати декларацію між пацієнтом із числа внутрішньо переміщених осіб та лікарем, який оформляє направлення на МСЕК, не потрібно. Законодавчі підстави вимагати її відсутні.

       В умовах воєнного стану продовжує діяти програма «Доступні ліки»

Пацієнти, які потребують амбулаторного лікування серцево-судинних захворювань, цукрового діабету першого/другого типу, нецукрового діабету, бронхіальної астми, розладів психіки та поведінки, епілепсії, можуть отримати лікарські засоби, що входять до програми, безоплатно або з невеликою доплатою.

Фінансування програми «Доступні ліки» не зупинялось ні на день і аптеки, що мають договір з НСЗУ, отримують відшкодування за відпущені ліки як за електронними, так і паперовими рецептами.

Ресурс доступності аптек працює тут. Також мапу з працюючими аптеками можна знайти тут.

Наявність лікарських засобів в обраному або найближчому аптечному закладі також можна перевірити за допомогою сервісу Tabletki.ua

Ваш Голос Прикарпаття