28 Березня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

10 фактів про Естонію: якою побачив країну «Ваш Голос Прикарпаття»

Поширити

Марія КУЗЬМИН

1. Естонія – маленька держава, проте її підтримка для України у часі війни надпотужна. І справа не лише в жовто-синіх тонах, яких у час повномасштабної війни тут на кожному кроці.  Це стосується і збройної підтримки, і економічної допомоги Україні, і тренінгової підготовки українських військових і санкцій проти держави-агресора. Якщо брати співвідношення до власного ВВП, то після нападу російської федерації, Естонія надала нам найбільшу допомогу.

2. Всі естонці розуміють, що це і їхня війна також, адже від зміцнення української армії залежить не лише стійкість і витривалість України, а й безпека всієї Європи. Естонці мають нас за супергероїв, які переможуть зло, що загрожує всій Європі.  Тут українці мають однакові привілеї з місцевим населенням і фокус держави на тому, щоб максимально комфортним зробити перебування дорослих і дітей з України, адаптувати та інтегрувати тих, кого з дому вигнала війна. Естонія з населенням 1,3 млн прихистила понад 63 тис. українських біженців.

3. Прапор Естонії  складається з синього, чорного і білого кольорів. Синій символізує небо, моря, озера і колір національної квітки – волошки, а також символізує вірність національним ідеям. Чорний – це колір землі і національних естонських піджаків та відображення всіх тягот естонського народу. Білий – колір чистоти, прагнення до свободи і надії на краще майбутнє. За час повномасштабного вторгення усюди поруч з національним прапором є державний прапор України, як знак великої підтримки українському народові.

4. В Естонії можна не ходити на виборчі дільниці, а разом з тим довірити управління країною тим, кому довіряєш. Естонія стала першою країною у світі, в якій почали використовувати систему електронного голосування. Це сталося ще 2005 року. На останній парламентських виборах у 2019 році через Інтернет голосували майже половина населення, понад 43 відсотки виборців.

5. В Естонії є Кайтсейліт, у нашому розумінні територіальна Оборона. Його історія дуже давня. А після відновлення незалежності Естонії, у 1992 році її визнали на державному рівні. Представника EDL, членом Ліги оборони Естонії можуть бути як громадяни країни, так і власники сірих паспортів — не громадяни. Різниця — не громадянам не видають зброї. Автомат і боєкомплект можуть брати додому. У Нарві в Лізі оборони Естонії, яку ми відвідали, близько 150 добровольців, є ще жіночий і дитячий підрозділи. Зараз у казармі всього 2 людей. Добровольців викликають при потребі на навчання. Є сауна і душові, пральні машини. Щомісяця члени Кайтселійту сплачують 1 євро внесків. Діти в Кайтселійті отримують коштом держави обмундирування, берці, наплічники. Також держава оплачує всі табори.

6. 24 лютого, коли в Україні розпочалася повномасштабна війна, в Естонії відзначають День незалежності – національне свято на честь проголошення в Талінні у 1918 році «Маніфесту до всіх народів Естонії». Цього дня, зазвичай,  відбуваються військові паради, урочисті концерти та дипломатичні прийоми. Також в Естонії є ще одне свято незалежності. 20 серпня тут святкують День відновлення незалежності. Цього дня тут   у 1991 році Верховна Рада Естонії проголосила незалежність Естонії від радянського союзу.

7. Естонія – крута країна, яка вирвалася від тодішньої радянщини і стрімко змінювалася. Країна відповідальних і сумлінних людей. Країна – вишуканості і простоти водночас. Країна – де, діють закони. Не прибрали у місті належно вулицю комунальники – заплатили штраф. І хоч на вулицях Естонії ще можна часто-густо побачити пам’ятники радянським людям, проте там немає «радянського» мислення. Образно кажучи, у них три десятки років тому відбулася «декомунізація» свідомості.

8. В Естонії люди спокійні, не квапливі. Вони нікуди не поспішають, а разом з тим ніколи не спізнюються. Естонці, з якими ми спілкувалися, впевнені, вони добре знають свою роботу. Тут не дають оцінки чомусь, що не до кінця дослідили, пізнали. Все намагаються вивчити. Щоб діяти. І робити своє суспільство кращим.

 

9. «Кома» – слово, яке є в естонській та українській мові, й у обох мовах має одне значення – розділовий знак. В естонській мові аж 14 відмінків, а ще в естонській мові немає майбутнього часу, зате є три минулих. Загалом вважається, що ця  мова важка для вивчення,  вона одна з найважчих з граматичної та лексичної точок зору європейська мова фіно-угорської сім’ї на рівні з фінською та угорською, тому її вивчення не носіями – справа не з легких.

10. Естонці дуже люблять пиво. Його тут називають рідким хлібом. За статистикою, споживають найбільшу кількість пива у світі – 104 літри на одну людину за рік. Тут виготовляють 2000 сортів різноманітного пива. Посмакувала пивом і наша журналістська група, яка відвідала цю країну з навчальною метою в рамках спільного проєкту Українського кризового медіа-центру та Естонського центру міжнародного розвитку за підтримки Посольства США у Києві та Міністерства закордонних справ Естонії.

Ваш Голос Прикарпаття