Люба КІПОРЕНКО
Два роки повномасштабної війни минуло вкінці лютого цього року. У перші дні ми ще зовсім не розуміли, як будемо жити далі. Ми не знали як це, загалом, жити в час війни. Але приємно, що в цьому складному часі ми не опустили руки, а продовжуємо працювати та розвиватись. Поспілкувалися із начальницею відділу економічного розвитку та інвестицій Старосамбірської міської ради Мар’яною Карлик і розуміємо – громада працює, ініціює ідеї, втілює їх, залучає кошти в комфорт та розвиток.
Минулий 2023 рік для Старосамбірської громади, незважаючи на війну, був продуктивний. У міській раді й самі не очікували таких результатів. Однак, озирнувшись, бачимо чимало приємних та корисних напрацювань.
«Людський вимір: ефективне управління за допомогою даних та залучення громад»
«Щодо цього проєкту, то він був чимось новим для нас. Він проходив у декілька етапів. І в результаті ми справді багато почерпнули в плані комунікації та співпраці з іншими громадами. Проєкт тривав орієнтовно пів року. Коли ми починали, то ще до пуття не розуміли що та як відбуватиметься. Почали з комунікації зі сусідніми громадами. Це великий плюс. До нас приїжджали колеги з Добромиля та Стрілок. Нові знайомства, обмін досвідом, дружня атмосфера. Ми мали досвід проведення опитування населення, навчилися правильно проводити їх, зрозуміли на що звернути увагу, як створити гугл-форму тощо. Наступний етап – діалогові сесії: залучали представників різних галузей, активних мешканців, вимушено переміщених осіб. Обговорювали соціальний рівень, визначали проблеми, пріоритети. Відтак напрацювали проєкт «Зробимо громаду чистішою». І, зрештою, тепер маємо на господарці міста новий тракторець. Приємним бонусом для всіх стали подаровані ноутбук та 7 планшетів для проведення опитувань», – пригадує Мар’яна Карлик.
Сучасна техніка – це якість надання послуг
Під час однієї з робочих поїздок Мар’яна Володимирівна наголошувала, що дуже вболіває, аби наші комунальні підприємства мали якісну та сучасну техніку.
«Працюючи в міській раді вже 7 років, ми пробували придбати комунальну техніку для підприємств шляхом участі в конкурсах проєктів. Самі бачимо, яка техніка у нас прибирає місто, скільки для цього затрачається людських сил. Техніка стара, несучасна, несправна. Так, для мене особисто комунальна техніка – це важливо. Мова не лише про комунгосп. Маємо ще два підприємства, які потребують оновлення матеріально-технічної бази. Це якість надання послуг. Щоденно місто прибирають, вивозять сміття, воду й тепло подають теж щоденно. Тому важливо забезпечити ці підприємства якісним обладнанням. Окрім тракторця, який отримали в рамках проєкту «Людський вимір…», бюджетними коштами придбали ще один трактор та комплектуючі до нього, оновили контейнерний парк і в кінці року купили сучасний сміттєвоз. Це особлива радість. Сподіваюсь, зможемо продовжити цю ініціативу. Людям приємніше, комфортніше, зручніше працювати на новій сучасній техніці. Та в цьому напрямку ще багато роботи. Дай Бог, усе вдасться», – говорить керівниця відділу.
Забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб
Від початку повномасштабного вторгнення Старосамбірська громада прихистила близько 3,5 тисяч людей, які через війну залишились без власних домівок, або ж були змушені їх покинути, щоб зберегти свої життя. Минулого року Старосамбірська міська рада почала роботу над великим міжнародним проєктом задля забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб.
«Великий житловий проєкт «Покращення житлових умов внутрішньо переміщених осіб на Сході України». Чому має таку назву? Бо до повномасштабного вторгнення розпочинався на Сході України. Оскільки обставини змінилися, то й географія проєкту теж змінилася. Над проєктом працюємо уже пів року. Дуже добре, що міжнародні фонди цікавляться ситуацією в Україні та стараються якось допомогти українцям в різні способи. Цей проєкт реалізує Міжнародна організація з міграції. Його метою є забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб на території нашої громади. Донором є Державний банк Уряду Федеративної Республіки Німеччина RFW. Тобто кошти на це дає уряд Німеччини. На Львівщині підбирали об’єкти, які не використовувались. Представники з МОМ об’їжджали та оцінювали їх по певних своїх критеріях. Тут є міжнародні стандарти. І відповідно до цих стандартів ми потрапили під відбір. Мова йде про недобудоване приміщення лікарні на вул. Дністровій.
Проєкт – довготерміновий. Його завершення передбачається у 2027 році. Суть – соціальне житло в оренду для ВПО. Люди зможуть заселятися, сплачувати оренду, проживати, інтегруватися в громаду. Роботи тут ще дуже багато – ми лише на старті. Наразі ще жодної черги на це житло нема. Коли підійде час, донор ознайомить нас із критеріями відповідності до осіб, які мають право проживати в новозбудованому житлі – тоді й розпочнеться процес відбору. Але це ще далека перспектива», – пояснює Мар’яна Володимирівна.
Саме в рамках цього проєкту в січні у Старому Самборі провели фестиваль для вимушено переміщених осіб під назвою «Наші традиції – наша зброя».
«Це був так званий захід зі згуртованості. Його також фінансувала МОМ. Мета – налагодити комунікацію, познайомити ближче внутрішньо переміщених осіб з місцевими жителями. Тема заходу була довільною. Оскільки це був Різдвяний час, ми вирішили на практиці показати свої традиції, різдвяні страви, які готуються саме в нашій місцевості. Для цього залучили відділ культури, молоді, спорту та туризму. Вони молодці, все організували на високому рівні. На події були присутні представники Міжнародної організації з міграції. Це був для них уже п’ятий захід в Україні. І було дуже приємно почути, що наш фестиваль сподобався їм найбільше».
В очікуванні результатів нових проєктів
Війна триває. Складно. Але жити треба. Треба рухатись і розвиватись. Незважаючи на ситуацію, треба щось пробувати і, головне, не стояти на місці. Хоч не все вдається, але робота триває. У міській раді наголошують, що цей рік нам не обіцяє нічого грандіозного та масштабного.
«Знаємо, яка ситуація на фронті. Всі вільні кошти скеровуємо виключно на боротьбу. Бо якщо не будемо мати вільної землі й країни, то що нам з тих чи інших реалізованих ініціатив. Капітальних видатків як таких ми наразі не передбачаємо.
Однак, декілька ініціатив ми започаткували ще минулого року. Подали заявку в рамках програми «Польща-Україна». Для участі в цьому проєкті потрібен гарний досвід, достатній рівень знання мов як польської, так і англійської. Це складніше, але розуміємо що воно того варте. Кошти суттєві. Минулого року подали такий проєкт спільно з польськими партнерами з Колбушової. Проєкт на відновлення очисних споруд. У нас вони є, але збудовані в 1985 році, реконструкції не проводилось. Вартість проєкту – орієнтовно 70 мільйонів гривень. Технічний відбір ми пройшли. У квітні вже має бути експертна оцінка і остаточні результати. Ще один проєкт був у екологічному напрямку. Мабуть, всі бачили зарослі борщівника. Він шкідливий, небезпечний, швидко розростається. Ми є партнером у ще одному проєкті в програмі «Польща-Україна», де також партнерами є ЛОДА, Львівський Державний університет природокористування та вищий навчальний заклад екологічного спрямування з Польщі. Це проєкт розраховний на більшу територію – Старосамбірська, Стрілківська, Турківська, Боринська та інші наші гірські громади. Він спрямований на закупівлю техніки та обладнання для боротьби з борщівником Сосновського. Тут теж пройдено технічний відбір, тепер чекаємо у квітні остаточних результатів.
Спільно з Відділом культури, молоді, спорту та туризму подались до Українського культурного фонду з ідеєю створення туристичного маршруту в центрі Старого Самбора. Маємо на меті ознакувати маршрут, зробити наш центр більш цікавим, оформити фотозони, створити гарні локації. Трохи урізноманітнимо наше повсякденне життя. Чекаємо результату також на квітень», – ділиться напрацьованим Мар’яна.
Загалом же, розуміємо, що кожен проєкт – це великий шмат роботи. Це багато витраченого часу, вивчення різної інформації, аналіз, розрахунки, та зрештою й ідеї. І не завжди ця вся робота приносить перемогу в конкурсі. Але важливо не розчаровуватись і продовжувати працювати.
«Ми мали гарну ініціативу із сонячними батареями щодо нашого водоканалізаційного господарства. Це дуже важлива справа, яка принесла б багато користі, здешевила б вартість водопостачання для користувачів. Та, на жаль, цей проєкт на пройшов. Але ми не опускаємо рук і подаватимемо його повторно».
Серед болючих питань Старосамбірщини – стан доріг
Це добре розуміють у міській раді. Однак, наразі нема можливості ремонтувати.
«Маємо бути свідомі того і розуміти, що десь в чомусь нам треба потерпіти. На жаль, так є. Всі кошти зараз спрямовані на потреби війська. З громад забрали військове ПДФО – а це немала сума для місцевого бюджету. Кошти йдуть там, де це потрібніше. По дорогах ситуація не виглядає привабливою в майбутньому. Наразі кошти на ремонти доріг практично не передбачені. Ми бачимо і розуміємо соціальну напругу. Адже дорога – це рух. Нема руху – життя зупиняється. Але ситуація наразі невтішна. Зараз щось спланувати – взагалі неможливо. Можливо, ситуація з часом десь покращиться. Усі сподіваємось на це. Зараз найважливіше підтримувати наших захисників, зберегти країну й вибороти перемогу. Усім нам бажаю розуміння й терпіння в цей нелегкий час та віри в нашу перемогу», – завершує розмову начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Старосамбірської міської ради Мар’яна Карлик.
Ще у цій категорії
«З ним музика ставала не просто звуками, а живою історією»: у селі Библо попрощалися з Героєм Ігорем Волошином
Культура Старосамбірської громади – це професійність, сильна мотивація, прагнення до розвитку, волонтерство, патріотизм
Героя Івана Жука похоронили біля церкви у рідному селі