13 Листопада, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Коронавірус: якою є динаміка захворювання на Старосамбірщині, чим особливий «Омікрон» та чи забудемо ми про COVID, як про страшний сон

Поширити

Люба КІПОРЕНКО

Обласна комісія техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій прийняла рішення про посилення карантинних обмежень на Львівщині з 31 січня. Станом на ранок четверга на Львівщині 2 369 нових підтверджених випадків коронавірусу, на Старосамбірщині – 43. За весь час пандемії, станом на 31 січня, на Старосамбірщині захворіло 2 836 людей, померло 69. Вакциновано 33 204.
Про ситуацію зі значним поширенням коронавірусної хвороби говоримо зі завідувачем Старосамбірського відділу державної установи «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» МОЗ Мирославом Голубінкою.

Рік тільки почався, а ми вже спостерігаємо стрімке зростання захворюваності COVID-19. І ось – Львівщина у «червоній» зоні. Кількість хворих шаленими темпами росте й на Старосамбірщині. Чим це обумовлено?

Варто відзначити, що штам «Омікрон», який зараз домінує, є майже в три рази заразнішим від попередника «Дельти». Тому й захворюваність поширюється стрімкіше. Посприяло поширенню хвороби на наших теренах і збільшення контактів між людьми в час новорічно-різдвяних свят. Коли люди не дотримувались жодних протиепідемічних заходів.
На фоні зниження захворюваності восени та в грудні наші громадяни самозаспокоїлись, розслабились та почали нехтувати такими вимогами як носіння масок у громадських місцях, соціальна дистанція, тощо.
Якщо, наприклад, у Львові зараз людина без маски в громадському місці – це рідкість, то у нас навпаки: рідкість – людина в масці. Також контактні особи, які повинні бути на самоізоляції, часто порушують цей режим, не усвідомлюючи, що наражають на небезпеку інших. Темпи вакцинації теж бажають кращого. Ось така сукупність усіх цих факторів і призвела до стрімкого зростання захворюваності.

Статистика рясніє позитивними результатами тестів. Скажіть, будь ласка, якою є динаміка захворювання у нас на Старосамбірщині?

Старосамбірський відділ ДУ «Львівський обласний центр контролю та профілактики хвороб» МОЗ щоденно моніторить стан захворюваності на COVID-19 в розрізі громад. Якщо брати динаміку сумарно по території колишнього Старосамбірського району, то ріст поширення хвороби після завершення попередньої хвилі розпочався на початку січня. Якщо за тиждень з 3 до 10 січня було зареєстровано всього 23 випадки, то за тиждень з 24 до 30 січня виявлено вже 224. Тобто лише за 3 тижні захворюваність збільшилась майже в 10 разів. До речі, стежити за статистикою дуже просто й пересічним громадянам, адже її ми публікуємо на своїй сторінці у Фейсбуці. Там у таблицях та графічних зображеннях щотижнево подаємо статистику захворюваності в розрізі ТГ та загальну кількість захворілих від початку пандемії.

Та кількість позитивних випадків коронавірусу, які фіксують, відповідає фактичному стану поширення COVID-19?

Ні, не відповідає. Насправді, реальна статистика є ще вищою. У нас офіційно реєструються як хворі тільки ті пацієнти, у яких є позитивні результати досліджень так званими «швидкими» тестами або ж методом ПЛР. На жаль, не всі хворі, особливо з легким перебігом, в силу різних причин звертаються за медичною допомогою та проходять відповідні обстеження. Такі хворі й залишаються непоміченими для статистики.

Звідси й наступне питання. А наскільки така ситуація загрозлива: коли люди, ймовірно, мають коронавірус, але не визнають цього і не тестуються?

Хворі з легким перебігом, які не звертаються до лікаря, є найбільш небезпечними в епідеміологічному плані. Адже вони не надають своєму стану належного значення. Проявляючи егоїзм, – продовжують вести звичний спосіб життя, відвідують громадські місця, ходять на роботу, не усвідомлюючи, що такі дії можуть призвести до зараження багатьох людей і не у всіх перебіг хвороби буде легкий. Такі хворі обов’язково мають самоізолюватись до повного одужання та негативного тесту.
Значно ускладнюють епідемічну ситуацію й носії вірусу. Це такі особи, які при контакті з хворими вже отримали вірус, але ніяких клінічних ознак хвороби не мають та є абсолютно здоровими. Виявити таких осіб дуже важко, оскільки вони теж не проходять жодних обстежень, бо не мають потреби. Один такий носій може заразити до 10 контактних.

Кажуть, що «Омікрон» є більш заразним, однак якщо порівнювати з «Дельтою» – то легкий у перебігу хвороби. Чи так це?

Так, перебіг захворювання, викликаного штамом «Омікрон», є легшим. Це вже доведено багатьма спостереженнями в різних країнах, а також статистичними даними. Якщо на піку «Дельти» при добовій захворюваності 28 тисяч хворих помирало до 800 пацієнтів за добу, то при «Омікроні» при такій же кількості хворих помирає до 100 людей. Різниця очевидна.
Також важливим критерієм оцінки важкості перебігу захворювання є показники госпіталізації (госпіталізуються тільки важкі хворі). Якщо при «Дельті» госпітальна мережа часом була переповнена (понад 100%), то при «Омікроні», коли більша кількість захворілих, мережа заповнена на 60%. Важливу роль у полегшенні перебігу хвороби відіграє, звісно, й вакцинація. Яка хоч і тяжко, та все ж просувається вперед. Вакциновані хворіють легше, це вже доведений факт!

Які особливості цього нового штаму, які основні симптоми?

Перш за все, штам «Омікрон» частіше призводить до інфікування в домашніх умовах і є більш контагіозним. Має короткий інкубаційний період, який в середньому складає 3 доби. Хоча в деяких випадках може затягуватись і до 14 днів. Цей штам вражає більше молодих людей, часто дітей. Середній вік пацієнтів з «Омікроном» складає 30 років, при «Дельті» був 38. Також зараз збільшується ризик повторних захворювань. При «Дельті» 2,5%, при «Омікроні» – 13%. А це у понад 5 разів більше. Варто відзначити, що зараз менший ризик госпіталізацій. Лише 0,6% хворих на «Омікрон» госпіталізують. При інших штамах було 1,6%.
Дещо змінилися й симптоми. Тепер це в переважній більшості нежить (73%), головний біль (67%), втома (63%), чхання (60%), біль у горлі (59%). Проте можуть спостерігатися й симптоми характерні для «Дельти»: кашель, хриплий голос, озноб, лихоманка, втрата або спотворення нюху та смаку.

Шириться зараз думка про те, що цей спалах може бути останнім і ми забудемо про «корону», як про страшний сон. Як гадаєте Ви?

Кожен вірус намагається виживати. Але врешті-решт збудник і господар, тобто організм людини, прагнуть пристосуватися один до одного. І це займає якийсь час. Так само буде і для коронавірусів. Так, зараз все частіше лунають обережні заяви про те, що «Омікрон» є передвісником завершення пандемії. Можливо, так і буде. Але COVID нікуди не зникне. Мабуть, стане таким же як і вірус грипу. Тобто сезонним. Ймовірно, нам доведеться реагувати на нього так само, як і на грип – щороку імунізуватися, тому що він, як і грип, продовжить мутувати та змінюватись.
Хочу сказати, що коронавіруси вже давно відомі світу, в тому числі, як збудники інфекцій у людини з 1968 року і перший SARS-CoV також нікуди не зник: близько 14% респіраторних інфекцій, які є сьогодні – це відомі віддавна коронавірусні інфекції. Але вони не призводять до важких перебігів, тому що наша імунна система вже до них пристосована. Тепер вони стали звичайними сезонними респіраторними інфекціями.

Декілька корисних порад для наших читачів: як вберегтись?

Такі поради, на мою думку, сьогодні вже мали би бути відомі усім. Питання лише в тому, аби їх дотримуватись. Та все ж нагадаю, щоби вберегтись та зупинити поширення COVID-19, потрібно триматися на безпечній відстані від інших людей (1,5м.), навіть якщо вони не видаються вам хворими, бо вони можуть бути носіями хвороби. Надягайте маску, перебуваючи між людьми. Наголошую, що маска повинна прикривати рот та ніс, а не просто бороду. Надавайте перевагу відкритим місцям і добре провітрюваним приміщенням. Якщо ви у закритому приміщенні – провітрюйте кімнату, періодично дезінфікуйте поверхні. Часто мийте руки з милом або використовуйте спиртовмісний антисептик. Дотримуйтесь гігієни кашлю: під час кашлю або чхання прикривайте ніс та рот зігнутим ліктем або серветкою, не торкайтесь обличчя. Вакцинуйтеся! Вакцинація не у всіх випадках захищає від хвороби, але завжди запобігає її важкому перебігу. Бережіть не тільки себе, а й оточуючих! Дотримуйтесь самоізоляції після контакту з хворим. Якщо погано почуваєтесь – залишайтесь вдома та зверніться до сімейного лікаря. І наостанок! Ведіть здоровий спосіб життя та загартовуйтесь. Це завжди актуально!

Ваш Голос Прикарпаття