12 Жовтня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Залізничний вокзал, синагога та “білий дім”: три будівлі Старого Самбора, які потрібно відремонтувати

Поширити

Марія КУЗЬМИН

Коли місту, в якому ти живеш і працюєш, 950 років, то хочеться, щоб воно – затишне і красиве, комфортне і ошатне, древнє і сучасне – було ідеальним. Ми на мить уявили, які б будівлі в місті відремонтували, якби були при владі. Перед очима – три споруди: залізничний вокзал, синагога та «білий дім».  

Які вони є тепер, усі ми бачимо, які вони були колись і яка у них історія, допомогла нам розібратися дослідниця міста Юліана Ярема.

Залізничний вокзал

Вокзал – це будівля, яка, зустрічає і проводжає всіх, хто приїжджає до Старого Самбора.  

“Історія появи залізничного транспорту на теренах нашого міста розпочалася ще у 1880-х роках, та офіційно завершилася урочистим відкриттям 19 листопада 1904 року. 

Старосамбірський двірець – типова будівля для лінії “Львів-Сянки”. Як ми бачимо з давніх фото, за сто з лишком років споруда майже не змінила свій вигляд. Добре це, чи погано — важко сказати. Тим не менш, двоповерховий мурований будинок з прилеглою однорівневою терасою досі першим приймає гостей і презентує “смачні родзинки” нашого містечка”, – каже Юліана. 

Синагога

У центрі міста, на розі вулиці проф. Зиблікевича розташована цікава споруда. Це – стара синагога. Місцеві жителі кажуть, що вона збудована у ХІХ столітті хасидською спільнотою Старого Самбора. І завжди, проходячи повз цю будівлю, уявляла як там усе могло бути облаштовано. Мабуть, як й інші старосамбіряни, бажалю бачити синагогу не у стані руїни, а у стані пам’ятки архітектури, яка буде приваблювати туристів. 

“Синагога, або ж біжниця – культова споруда хасидської громади Старого Самбора. На жаль, поки-що не вдалося знайти фото, де б було зображено будівлю у всій своїй красі. Малюнок відомого на Старосамбірщині митця Володимира Шагали дає змогу трішки візуалізувати, як виглядала споруда до свого періоду руйнування.

За проєктом біжниця – двоповерхова, цегляна, прямокутна в плані будівля, що поділена на дві частини: притвор та, власне, дитинець. Архітектура синагоги чітко відображає історію свого народу. Чільний фасад, акцентованим ламаним фронтоном, вказує на бароко та орієнтований на схід, у бік Ізраїлю і Єрусалиму. З наявних фрагментів можна сказати, що будівля була однотонною, але з кольоровими вставками. Наприклад, по периметру біжниця обрамлена складним кількаярусним карнизом, де ще проглядаються синій і білий кольори. Як відомо, така кольорова гама належить єврейському національному прапору, розробленому ще в 1891 році”, – пояснює Юліана.

“Білий дім”, або ж адміністративна будівля Старосамбірської міської ради

Такі споруди, мабуть, є у кожному районному центрі України. Але тепер вони ну дуже нагадують радянські часи. У Старому Самборі – не виняток. Але територія біля нього осучаснюється, озеленюється і стає комфортною зоною для тих, хто приходить до адмінбудівлі або просто гуляє у вільний час. Сподіваємось і до оновлення самої будівлі дійде черга.

Органи місцевого самоврядування часто мігрували Старим Самбором, особливо у ХХ ст., поки наприкінці 1960-х рр. у північній околиці міста не збудували велику, чотириповерхову споруду – “символ Радянського Союзу”. Адже цю типову будівлю можна зустріти у будь-якому місті і всі точно знають, що в ній розміщуються такі установи як районні ради та районні державні адміністрації. У нашому “білому домі” з березня розташовується апарат Старосамбірської міської ради., – каже місцева дослідниця Юліана Ярема.

Чи планує міська влада ремонт цих споруд

Про це ми запитали міського голову Ігоря Трухима:

«Вокзал. Так, це своєрідна візитівка міста. І він має бути гарним. У нас триває будівництво автобусного вокзалу. Той, про який ви говорите, – залізничний. І він належить Львівській залізниці. Його кілька років тому перекрили. Зі сторони колії тривають роботи, стелять бруківку. А зі сторони міста вартувало б вигляд зовні покращити. Наразі не знаю, які плани у залізниці, але будемо звертатися з листом до керівництва та ініціювати роботи щодо приведення зовнішнього вигляду до належного стану.

Синагога. Для міста цінно було би, аби вона була у належному стані. Але таких можливостей не маємо. Дуже добре, що у 2016 році волонтери «Хесед-Ар’є» її перекрили. Це зупинило подальшу руйнацію. Думаємо про написання  обширного культурно-соціального  проєкту, який би допоміг залучити нам позабюджетні кошти для цієї будівлі. А це дало б і різні можливості, зокрема у напрямку туризму.

По «білому дому» точно цього року нічого не плануємо. Ми лише на початку року взяли цю будівлю на баланс громади. В наступних роках перекриємо і проведемо  фасадні роботи», – ділиться планами міський голова Старого Самбора Ігор Трухим.

Ваш Голос Прикарпаття