24 Квітня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Старий Самбір від А до Я: абетка міського життя

Поширити

Травень 2021 року –  він особливий. Особливий тим, що у День літнього Миколая, 22 числа, Старому Самбору виповнилося 950 років.  Майже тисячоліття минуло з часу першої писемної згадки про місто. Немало води стекло у Дністрі, а Старий Самбір щоразу стає кращим. Сьогодні Старий Самбір – це місто, яким варто пишатися, в якому приємно жити, до якого треба приїжджати, до якого хочеться повертатися.  Коли, як не у травні, у ювілейному місяці, пробігтися вулицями, вкотре поглянути на місто і показати іншим. Тим, хто живе тут, і тим, хто далеко за межами та вболіває за розвиток рідного містечка. Пропонуємо вам абетку Старого Самбора, такий собі Букварик. Читайте і порівнюйте, чи у вас такі ж асоціації. 

А — Атмосфера

Коли твоє місто древнє і сучасне, старе і по-особливому нове, спокійне і водночас жваве, скромне і разом з тим виразне — тільки тоді тут панує особлива атмосфера. Ці всі слова — про наш Старий Самбір. Тому тут — затишно, спокійно, комфортно, весело та неповторно. Такий він — Старий Самбір. Атмосферний!

Б — Баба Наталя 

Так жартівливо називають пам’ятник жінки, що десятки років зустрічає усіх з хлібом-сіллю при в’їзді до міста. Чому і відколи так називають, ніхто вам достеменно пояснити не зможе. Але подейкують, що була колись при владі така собі Наталія Дмитрівна…

В — Вітряки

По обидва боки Старого Самбора, на горах, на варті міста стоять велетні. Їх — 10. Тут вітрові електростанції з’явились 6 років тому. Запустила їх компанія «Екооптіма» за підтримки Європейського банку реконструкції та розвитку. Це металеві велетні: висота щогли — 119 метрів, довжина лопаті — 56 метрів.

Тепер багато людей приїжджають у Старий Самбір, аби подивитись на вітростанції та зробити собі чудові світлини на пам’ять. 

Г — Голос Прикарпаття

Це інформаційне серце Старого Самбора. Йому понад пів століття. Цілодобова ФМ-хвиля в місті запрацювала у 2019 році. ГП — це якісна музика, найсвіжіші новини, пізнавальні та розважальні програми, розповіді про локальні події та місцевих людей. 

Ґ — Ґлосс

У кожному місті є красиві люди. Найсправжніша студія краси та здоров’я, звісно, є і у Старому Самборі. Gloss beauty home. Таку назву має наша старосамбірська фабрика краси. Але у місті всі звикли казати просто Ґлосс. Тут найкращі майстрині з манікюру, макіяжу, нарощування та ламінування вій, фарбування брів. А ще тут подбають, аби в час пляжного літа ви позбулись зайвого волосся на тілі. Ба більше, тут підготують ваше тіло до літнього сезону. Танці, шейпінг, фітнес — легко. І ще — тут працюють і з вашими дітьми. Зокрема, прививають любов до спорту.

Д — Дністер 

Не так далеко від міста, в околицях села Вовче, бере початок третя за довжиною в межах України (після Дніпра й Південного Бугу) та дев’ята в Європі річка. Старий Самбір розкинувся по обидва боки Дністра. Тут річка ще спокійна, тиха, мілководна. У нашому місті — стала улюбленим місцем відпочинку в теплу пору.

Е — «Едем»

У Старому Самборі є справжній рай. Для любителів смачно поїсти, файно собі в компанії посидіти, словом, для істинних гурманів. Це кафе-бар «Едем». Заклад невеличкий, проте володіє особливою харизмою — привітні офіціянти, талановиті кухарі, різноманітне меню, дуже, ну дуже смачні страви. Тут влаштують будь-яку подію. Хочете ділову зустріч — буде! Хочете яскраво відсвяткувати День народження — організують. Хочете затишне весілля – без проблем! Бо рай є раєм. І у Старому Самборі — це «Едем»!

Є — Єврейський цвинтар

Коли тобі 950, десь тихо спочивають сотні, а може й тисячі людей. Коли ж ти містечко Галичини — це не тільки українці, а й євреї. На залісеному схилі, при в’їзді в місто зі сторони Ужгорода, розташоване єврейське кладовище. Одне з найстаріших в Україні. 

Ж — Жидик

Історія міста — це історії окремих людей. Богдан Григорович Жидик — почесний громадянин Старого Самбора. У вересні йому буде 90 років. Його знають, поважають та цінують за світлий розум, багаторічні старання на користь міста. Його називають Вчителем вчителів — бо багато років очолював районний відділ освіти. Працював так, що результати його роботи потрібні нам і тепер, потрібні будуть і за десятки років…

З — «Зальцбург»

Всі, хто ознайомився зі Старим Самбором, повертатимуться звідси у хорошому настрої, умиротворені, піднесені й з бажанням приїхати сюди знову. Не поспішайте вертатися у Львів, Київ або будь-яке інше місто України чи навіть за її межі, якщо ви не поставили логічну крапку над «І». Вам треба у «Зальцбург»!

При виїзді зі Старого Самбора у напрямку Львова, звернувши ліворуч, кілометрів за 2-3, є відпочинково-розважальний комплекс. О! Тут вам справжня насолода. Відпочинете незабутньо. Не треба вам морів, не треба вам закордоння. Хочете побути кілька днів — будь ласка. Проживання та харчування класу «люкс». Сауна, чани, басейн, спортивний майданчик, розваги — і все це серед мальовничої природи Передкарпаття.  

І — «Іриска»

Взагалі, квітів у Старому Самборі є ну дуууже багато. Ними милуються усі містяни та гості. Однак, якщо вам треба порядного букета до якоїсь події, то в нас є «Іриска».

Букети прийнято дарувати з приводу, і без приводу. І саме в «Ірисці» підберуть ідеальний варіант для вашого випадку. Живі квіти! Весільна флористика! Оригінальні композиції! Привітні дівчата-флористки наперед знають, що саме вам потрібно. Ваше завдання — просто переступити поріг магазину. Про все інше подбають.

А, ну і якщо просто квітів замало — тут підберете й гарний подаруночок.

Ї — Їхати

Якщо ти не місцевий, сюди обов’язково треба їхати. А їхати в Старий Самбір можна автомобілем, бо є файна дорога. Можна маршрутками, чи електричками, бо є добре сполучення. 

Й — Йой

Старий Самбір — це Бойківщина. А бойки часто вживають слово «йой». І в радості, і в печалі, і від здивування, й від тривоги. Залежить лиш від протяжності та інтонації. Але все, ну все супроводжується цим коротким милим слівцем. 

К — Костел святого Миколая

Костел святого Миколая — цікава неороманська пам’ятка Старого Самбора. Сьогодні костел вважається чи не найбільшою окрасою міста. Адже він залишився практично недоторканим, первозданним і єдиним таким на Західній Україні. 

Спочатку будівля була дерев’яною, але після пожежі, яка зруйнувала святиню, побудовали новий мурований костел у готичному стилі. Потім через аварійний стан костел закрили і розібрали. У 1882-1903 роках збудували новий — у неороманському стилі. 

Л — Лавочки

«Йой, яка краса довкола! Так от би сів си та й залюбувався на цілий день!» Це точно про Старий Самбір. Тим паче, що уздовж міста є чимало лавочок, аби просто сісти перепочити та милуватись красою.

М — «Метелик»

Мабуть, кожен у Старому Самборі знає, що «Метелик» — це місце найсмачнішого морозива та трубочок із нямнямочним кремом. Потім — місце, де можна просто відпочити та веселитись.

На жаль, сьогодні «Метелик» не працює. Але історія та спогади — живуть. Далі буде…  Хтось щось та й таки мусить зробити….

Н — Николин

Це прізвище відоме кожному жителю Старого Самбора. Він не просто духівник і настоятель Святомиколаївського храму. Він — друг, порадник, активіст. Він – завжди з людьми. У місті понад 6 тисяч жителів. Знати кожного зі своїх парафіян (від новонародженого до найстаршого) і звертатися по імені — феноменально! 

О — Організм

Насправді ж, можна багато хорошого говорити про Старий Самбір. Але це все — ніщо, якщо немає гармонії. Так от у нас мешканці, влада, природа, вулиці живуть як єдиний організм. Просто не можна уявити собі наше місто без чогось навіть найдрібнішого. Без якоїсь споруди чи навіть бездомного песика. Все для чогось є і доповнює один одного, утворюючи цілісну картину. Старий Самбір — єдиний та справжній організм. 

П — Посади

Посади, не в плані посадИ. А в плані ПосАди. У нас є два так звані мікрорайони у місті — Горішня Посада, яка уверх по Дністру, та Долішня Посада — відповідно униз по річці. Колись вважалось, що дівка чи парубок з центру не можуть собі обирати другу половинку з іншої частини міста. Нині ж посадські легко ся женять з центровими. І живуть собі щасливо…

Р — Рояль

Музикантом у Старому Самборі може стати кожен! Адже в нас у самісінькому центрі — рояль! Рояль — кований! З квітами! Але зробити ефектну знимку, приміряти пальці до клавіш та набратись сміливості до справжнього інструменту зможе кожен. А може якраз у вас живе справжнісінький маестро світового рівня? Спробуйте!

С — Сольчаник

На літеру «С» у нас є багато асоціацій. Головна — це сама назва нашого міста. Але є те, про що не забувається ніколи…

Сольчаник! Богдан Сольчаник, якого вбили на Майдані 20 лютого 2014 року. Сьогодні у місті вулиця, на якій жив Богдан, та школа, у якій вчився, носять його ім’я! Пам’ятаємо! Любимо! Шануємо!

Т — Трухим

У кожній хаті має бути господар, у нас кажуть ґазда. Так і у місті. Має бути той, хто відповідає за все. Це міський голова. У нас є Трухим. Дбає про господарку, затишок, комфорт Старого Самбора. Добре дбає! Люблять його тут. І поважають. Бо Ігор Трухим  — класний. Як кажуть, свій. Без чиновницької пихи. Просто, як істинний старосамбірянин, на цій посаді працює над розвитком міста. А віднедавна ще й довколишніми селами опікується. Адже мешканці довірили йому управління цілою Старосамбірською територіальною громадою.

У — Україна

Старий Самбір — це Україна. Це легко можна вважати аксіомою. Адже Старосамбірщина завжди на стороні правди та України. Майдан — ми там! Війна на сході — наші в перших рядах.

Тут активно волонтерять. Мовчки і тихо. Харчі на майдан — так! Посилки землякам на фронт — звісно! Кошти на лікування недужих — завжди будь-ласка!

Це ми! Маленьке місто Галичини, маленьке місто України!. Це ми — Україна!

Ф — Фонтан

Фонтан у Старому Самборі: міф чи реальність? Навіть не знаємо, як правильно сказати, направду. Це радше міф, який стає реальністю. Але відведене місце є, відпочинкова зона є (на фото). Залишився сам фонтан. Зовсім скоро буде. І як нам стало відомо, до осені запрацює. 

Х — Хоровод

Ну так, є у місті дівчатка й дівчата — то й хороводи мають водити. І найчастіші у Старому Самборі хороводи водять під час гаївок. 

Ц — Церква

Храм Святого Миколая. Величний. Улюблений. Давній. Це місце спокою, це місце, аби залікувати душевні рани та наблизитися до Бога. Це не просто споруда. Це жива парафія. Сюди люди приходять молитися на церковних відправах, спілкуватися на реколекціях, колядувати на фестивалях та просто духовно відпочивати від будь-якої щоденної метушні.

Ч — Чари

Кожен, як сюди приїжджає, потрапляє під дію добрих чарів. Душа відпочиває, серце радіє, око милується красою. Кажуть, навіть час зупиняється. 

Ш — Шахи

Історія цього інтелектуального виду спорту в Старому Самборі давня. Уже багато років діє шаховий клуб. Але для того, щоб зацікавити до цієї розумової гри і молодь, у місті тепер є шаховий клуб просто неба, запрацював у вересні минулого 2020 року. 

Щ — Щодень 

Щодень у Старому Самборі усі ретельно виконують свої обов’язки. Діти вчаться. Вчителі навчають. Лікарі – на варті нашого здоров’я. Комунальні служби дбають про чистоту і зручність. І взагалі, у кожного свої життєві завдання…

Ю — Ювілей

950 років — поважна дата! Якщо тобі 95, люди вітатимуть тебе з поважними роками та бажатимуть довголіття. Але що коли ти місто і тобі вже 950? Коли тобі 950, ще не час засинати і спочивати. Час рухатись вперед і розцвітати. Щонайменше варто створити абетку міста або буквар Старого Самбора. Доповнюйте наш! Створюйте свій і надсилайте нам до редакції «Вашого Голосу Прикарпаття».

Я — Як?!

Як можна не любити це місто? Воно — найкраще!

Ваш Голос Прикарпаття