Вишукана вілла, костел, про який ходять чутки, що біля нього знаходився замок, стародавні церкви і поклади солі, завдяки яким селище й отримало свою назву – усе це перлини Старої Солі. Проте, їх нікому показувати. Місцеві звикли, не звертають великої уваги на ці пам’ятки, а туристів, які могли б ними насолодитися, не залучають.
Україна багата на красиві місця, але, на жаль, маленькі населені пункти не користуються популярністю у туристів. Хоча, саме там можна відчути колорит і особливості життя місцевого населення й вони можуть бути не менш цікаві ніж мегаполіси чи вже відомі пам’ятки.
Попри те, що Стара Сіль розвивається, центр селища привели до ладу кілька років тому, на стадіоні обладнали штучне поле, скидається, що на культурних пам’ятках не акцентують.
За висновками археологів у Старій Солі почали видобувати сіль ще у X-V ст. до н.е. Солеварню, яка знаходилася на території сучасного стадіону, зачинили за часів Австрійської імперії у 1853 р. Це був провідний промисел цієї місцевості, про який могли б більше розповідати як місцевим, так і гостям, розвиваючи цей край.
Віллу “Анна” звели у 1911 році. Її власник помер під час Другої світової війни, зараз похований у костелі як почесний житель містечка, а його дружині довелося виїхати до Польщі після завершення війни. Зараз там неврологічне відділення лікарні, але вона досі залишається гарною спорудою, з красивою ліпниною, про яку є що розповісти охочим, провівши екскурсію селищем.
Михайлівський костел звели у 1660 році. У нього незвичайна конструкція. Круглі вигини переходять у квадратні. У 1962 році костел зруйнувала пожежа. Зараз там голі цегляні стіни, тільки статуї і подеякі ліпнини нагадують про його колишню велич. Хоча костел хотіли реставрувати, цього так і не трапилося.
У цьому маленькому селищі на диво багато церков. П’ятницьку церкву звели ще у XV ст. без жодного цвяха. Її реконструйовували після того і вона досі успішно функціонує. Окрім неї є ще три церкви.
Стара Сіль – мальовниче селище Старосамбірщини. Йому, як і багатьом іншим, варто дати шанс стати туристичним пунктом цього краю.
Щоб з’ясувати, які перспективи має Старосамбірська громада у сфері туризму ми поспілкувалися з Юліаною Красник, методисткою з Центру культури і дозвілля Старосамбірської міської ради.
Найвизначніші місця
Юліана Красник виділяє такі 5 найвизначніших місць Старосамбірської громади:
- Лаврівський монастир Св. Онуфрія. Громаді поталанило мати таку унікальну святиню, заснований ще у XIII ст. Там колись ступала нога князя Лева. Впродовж віків монастир був і залишається важливим осередком духовного життя. Там спокій, там мир, там тиша, там до Бога ближче… Також монастир відомий легендою, що він допомагає тим, хто хоче зачати дітей, через те, туди приїздить багато відвідувачів;
- Магнітами Старосамбірщини Юліана називає 10 вітряків, що височіють над містом. Цю візитівку треба використовувати сповна;
- Туристичною артерією можна вважати Дністер. Вода там доволі чиста, у багатьох буде бажання приїхати і поплавати у гірській річці;
- Величезний рекреаційний комплекс “Зальцбург”, який знаходиться на хуторі Папрочизна. Через нього ідуть багато туристичних потоків Старосамбірщини;
- На Старосамбірщині є й кілька озер, куди приїжджають рибаки, які займаються спортивною рибалкою.
Заохочення туристів
Для того щоб заохочувати туристів насамперед працюють в інформаційному просторі: поширюють буклети з найцікавішими місцями, створюють інтерактивні маршрути містом, які можна пройти у додатку EasyTravel. Створюють і сувенірну продукцію: календарі, блокноти, ручки.
Також пишуть проєктні заявки на розвиток туристичної інфраструктури.
Туристичні маршрути
Кожного вівторка до Старого Самбора приїжджають гості у турі “Трускавець 365” й відвідують місцевий історико-краєзнавчий музей.
“Нашою громадою проходять 2 міжнародні туристичні маршрути. Один – “Зелене коло”, велосипедний туристичний шлях, що починається у Словаччині. Другий, також велосипедний туристичний шлях, “Шляхами бравого вояка Швейка”, частково зачіпає територію громади. Першим маркованим є історико-краєзнавчий шлях “Шляхами князя Лева”. Він починається у селі Спас і веде на Спаський камінь і Княжу гору. Другий маркований шлях – шлях про Богдана Сольчаника. Також є оцифрований маршрут “Старе місто”, який можна переглянути у додатку”, – розповідає Юліана про туристичні маршрути, що проходять громадою.
Також Юліана сама проводить екскурсію “Українські роздебенди”, яка проходить основними святинями Старого Самбора, розповідаючи більше про українців.
“Туризм потребує сталості в заходах”, – вважає Юліана. – “Наприклад, Gran Fondo. Це велоперегони, які розпочинаються з площі Ринок у Старому Самборі. У 2016 році, коли вони вперше проводилися, було приблизно 100 з хвостиком учасників. у 2021 році взяли участь уже близько 600 людей. На прикладі цієї події можемо говорити про те, наскільки важливо з року в рік проводити заходи, адже цей марафон відбувався щорічно, окрім 2020 року, через ковід”.
У майбутньому планують оцифровувати музей та шукати джерела фінасування для розвитку розвитку туристичної галузі.
На жаль, Старосамбірщина у сфері туризму ще не достатньо розвинена. Проте у неї великий потенціал, багато унікальних місць, які вартує показувати туристам та, з розповідей Юліани, бачимо, що її прагнуть розвивати та над цим плідно працюють.
Софія НОВОСЕЛЬСЬКА.
Світлини авторки та відділу культури, молоді, спорту та туризму.
Ще у цій категорії
Героя Івана Жука похоронили біля церкви у рідному селі
“Фінанси – двигун розвитку”: інтерв’ю з головною фінансисткою Старосамбірської громади
У Головецьку попрощалися зі загиблим у Курській області Ігорем Борисом