25 Червня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

«Під час війни наші традиції любимо ще більше»: як у Торгановичах  ходять «до столиці»

Поширити

З незапам’ятних часів у Торгановичах, у свято Верховних апостолів Петра і Павла, дорослі й діти проводять незвичайний обряд: несуть уквітчані хрести до «столиці», моляться, дякують Богу за прожитий рік  і справляють гостину.

“Столиця” – це стіл на пасовиську. Хлопці викопують у землі місце, дернею естетично прикрашають, виходить такий собі дизайнерський стіл і диван.  Звечора з хати в хату передають  хрести, оздоблюють їх квітами. Зверху обов’язково кладуть білу лілею. Специфіка місцевого обряду полягає в тому, що організаторів, як таких немає, а уся громада – від найменшеньких діток до найповажнішого віку дідусів й бабусь – гуртується охоче.

«Хлопці несуть дзвіночки, діти уквітчані хрести, жінки й чоловіки йдуть селом, співаючи побожних пісень. Після святкової відправи усі заходять до церкви, священник благословляє дітей й кропить свяченою водою хрести. Відтак ідуть на пасовисько, діти з хрестами тричі обходять худобу. А потім сідають до “столиці”, моляться, дякують Богу за прожитий рік і споживають спільно приготовлені страви», – розповідає нашому сайту жителька Торганович Тетяна.

Щороку худоби в селі стає менше, та звичай живе. Основна його ідея, розповідають у Торгановичах, — випросити у Господа благословення для худоби, господарки. Крім того, ця традиція єднає покоління, створює незабутню атмосферу автентичності. А під час війни наші традиції любимо ще більше.

У цьогорічне свято Верховних апостолів Петра і Павла, коли в Україні п’ятий місяць триває війна,  «столицю» не робили, але з хрестами пішли на вершину гори села Торгановичі, де встановили хрест, дякували Творцеві за ласки та молились за мир і переможне припинення війни.

Світлини надали жителі Торганович

Ваш Голос Прикарпаття