28 Квітня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

«То не непотріб, а скарб»: у Лопушанці-Хоминій створюють приватний музей

Поширити

У селі Лопушанка-Хомина  відновили стару 93-річну хатину, що споруджена у бойківському стилі. Назвали її «Нанашковою хатою». Сторінку з такою ж назвою у соцмережі створили на початку літа й уже на звершення теплої пори, у День Незалежності, прихильникам неординарної ініціативи презентували оновлену бойківську оселю.

У перспективі тут планують облаштувати музей бойківських ремесел та музей старожитностей.

Це – приватна ініціатива місцевого подружжя підприємців Василя та Галини Курій. 

Особливістю авентичних будинків бойківського краю є поєднання під одним дахом житлових і господарських приміщень. Так і тут – одразу поруч з житловою кімнатою, коридором, який у бойків прийнято називати сіньми, стодолою, яку називають бойщем, розташований хлів, який називають стайнею. Є ще комора, загата, курник.

«З цього пляцу походили і мої, і чоловіка далекі предки – рід Бучинів. Будинок зберігся в доброму стані. Ми давно хотіли зробити хоча б в себе таке маленьке місце, де можна буде зберігати та показувати гостям різноманітні старовинні речі. А тут вийшло все ще масштабніше – купили цю хатинку, і такий музей при ній зробимо. Дуже важливо берегти наші локальні традиції, побут, адже з таких місцевих етноелементів і складається широка мозаїка української культури», – розповідає господиня будинку Галина Курій. 

Жінка каже: своєю ініціативою сподіваються також розвинути інтерес і розуміння цінності старовинни у мешканців сіл громади. Такі будиночки, вірить жінка, можуть стати родзинкою, що приваблюватиме у цей край туристів.     

«Це, певною мірою, щастя, що є ще трохи таких будинків, до яких не добрались блага цивілізації: тут автентичний лад всередині, автентичний вигляд зовні. Маємо зберегти бодай частину з них для історії», – ділиться Галина Курій. 

Днями ініціатори відновлення старовинної бойківської хати оголосили збір бойківських артефактів.

«Щиро віримо, що не маємо права просто спостерігати, як унікальні в своєму роді бойківські інструменти праці, меблі, посуд, одяг, взуття, вишиття тощо десь замокають, гниють, чи просто їх спалюють. То не непотріб, то скарб. Прагнемо це зберегти і наша невелика локальна ініціатива готова цьому служити. Запрошуємо бажаючих стати інвесторами збереження культурної спадщини бойківського краю. Всі надані вами експонати будуть підписані звідки і хто передав. Для зберігання великих за розмірами експонатів обладнані спеціальні накриті павільйони», – заохочують краян долучатися до збереження нашої автентики.

Тих, хто бажає дати друге життя старовинним речам, просять телефонувати за номером: 0677309570 чи писати в будь-який з месенджерів.

Ваш Голос Прикарпаття