26 Грудня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Всесвітній тиждень обізнаності про рак шийки матки: що варто знати

Поширити

Рак шийки матки – це злоякісне новоутворення, яке виникає у ділянці шийки матки. За даними ВООЗ, рак шийки матки стоїть на сьомому місці серед найпоширеніших онкологічних захворювань у жінок Європейського регіону. В Україні діагноз “рак шийки матки” щороку ставлять майже 6 тис. пацієнткам. У 20-30% жінок цю хворобу виявляють на пізніх ІІІ та ІV стадіях. Найчастіше захворювання частіше виникає в жінок двох вікових категорій: 35-39 та 60-64 роки.

Рак розвивається, коли клітини шийки матки починають мутувати. Якщо вони здорові, вони ростуть і розмножуються з певною швидкістю, а потім за певний час гинуть. Мутації змушують клітини рости та розмножуватися безконтрольно, їхній життєвий цикл збільшується і вони не гинуть – відтак зі скупчення клітин утворюються пухлини. Ракові клітини можуть вражати і сусідні тканини або відриватися від пухлини, щоби поширюватися (метастазувати) в інших частинах тіла.

Основною причиною раку шийки матки, його збудником є ВПЛ – вірус папіломи людини. Інші причини виникнення раку шийки матки включають:

  • велика кількість статевих партнерів;
  • раніше початок статевого життя;
  • куріння та пасивне куріння;
  • ослаблена імунна система;
  • прийом оральних контрацептивів протягом тривалого часу жінками, що інфіковані ВПЛ. Проконсультуйтеся з лікарем щодо безпечного способу контрацепції.
  • наявність сексуального партнера, який має високий ризик інфікування (людина, яка має ВПЛ або має багато партнерів).

Наявність факторів ризику не означає, що ви обов’язково захворієте на рак, проте вони збільшують ймовірність виникнення хвороби. Тому важливо звернути увагу саме на ті фактори, які самостійно або з допомогою лікаря можна усунути. 

Першими  ознаками раку шийки матки можуть стати кров’янистими виділеннями зі статевих шляхів. При цьому біль буває дуже рідко. Початкові форми раку шийки матки протікають безсимптомно.

Виділяють 4 стадій раку шийки матки.

 При 0 стадії ракові клітини розміщуються між шарами плоского епітелію, не проникаючи глибоко у тканину.

 На 1 стадії раку процес обмежується лише шийкою матки.

Для 2 стадії раку характерним є подальше розповсюдження пухлини на піхву, матку, жирову клітковину.

На 3 стадії процес охоплює все більший простір і з’являються тазові метастази.

При 4 стадії пухлина проростає в сечовий міхур, пряму кишку та віддалені органи (кістки, головний мозок).

Існує первинна, вторинна та третинна профілактика.

Первинна профілактика –  це вакцинація. Вакцинації мають підлягати дівчатка віком від 9 до 14 років, які не живуть статевим життям.

Вторинна профілактика стосується жінок, які живуть статевим життям, і полягає в тому, що жінки повинні здавати спеціальний мазок, який має назву пап-тест. Відповідно до різних рекомендацій, період здачі цих мазків становить від року до п’яти. 

Третинна профілактика – це просвітницька робота, яка має регулярно проводитися серед різних верств населення.

Майже всі випадки раку шийки матки (приблизно 70%) пов’язані із інфікуванням вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом.

Найефективніший спосіб виявити рак шийки матки на ранній стадії – регулярний ПАП-тест (цитологічний аналіз). Це мікроскопічне дослідження біоматеріалу, який беруть із шийки матки. 

Як і будь-яке онкологічне захворювання, рак шийки матки легше лікується на ранніх стадіях, тому ми нагадуємо про необхідність регулярних профілактичних обстежень.

Будьте уважні до себе , вчасно звертайтесь до лікаря та бережіть своє здоровя.

КНП СМР “Старосамбірський центр первинної медичної допомоги”

Ваш Голос Прикарпаття