Марія КУЗЬМИН
Війна стосується усіх. І діти не менше ніж дорослі переймаються бідою у нашій спільній українській хаті. З початком повномасштабного вторгнення ми бачили, як десятки дитячих рученят плели маскувальні сітки, виготовляли окопні свічки, виготовляли брелочки, магнітикики, малювали надихаючі малюнки та писали для воїнів листи. Є і тепер багато юних жителів Старосамбірської громади, які літні канікули проводять з користю, долучаючись до ініціатив, які пропонують дорослі. А є й діти, які самостійно вирішують – треба діяти! Щоб перемога настала швидше!
Серед таких Анночка Кіт. Сьогодні, 14 липня, вдруге бачу цю дівчинку. Вона облаштувала собі «робоче місце» біля бібліотеки і продає тут власноруч виготовлені вироби з бісеру.
Анна перейшла у восьмий клас Старосамбірської школи № 1. Ім. Героя України Богдана Сольчаника. Коли розпочалося повномасштабне вторгнення, вона, не зважаючи на юний вік, читала новини, хвилювалася, як і всі, боялася. Але зібрала емоції в кулак і… почала працювати на перемогу!
«Я зрозуміла, що треба чимось допомагати своєму народові. Люблю виготовляти вироби з бісеру. Вирішила, що їх можна робити багато і продавати», – розповідає.
Рішучість дівчинки підтримала мама. Вона у цій школі працює вчителькою трудового навчання. Вечорами допомагає Ані виготовляти браслетики, значки, прикраси. Окрім того донатить на матеріали.
Аналогічну акцію дівчинка проводила і у своє свято – День захисту дітей. Цього дня вона також потрапила в фотооб’єктив наших журналістів. У час, коли для дітей громади організували дуже гарний і змістовний захід, Анна робила свою справу.
«Наш священник отець Іван Білик оголосив про збір на автомобіль військовому, я хотіла допомогти. Сьогодні люди купують. Я передам цю суму також священнику. Але не знаю наразі на які потреби. Мені б хотілося, можливо, щоб на госпіталь для воїнів, які зазнали поранення. Дуже шкода мені їх», – каже.
За ці дні, коли Анна ярмаркує, вона вже заробила орієнтовно 10 тисяч гривень. На цьому не має наміру зупинятися.
Це одна з історій юних жителів Старосамбірської громади, життя яких змінила війна.
Поки спілкуємося з дівчинкою, люди підходять, дивляться, хтось купує.
«Софійко, вибери браслетик. Бачиш, дівчинка продає їх для армії», – каже мама до 10-річної донечки.
Мала кілька хвилин розглядає вироби, вибирає синьо-жовтий. Мама кидає до скриньки донат, більший за суму браслета, тихо промовляючи: «І наш тато воює…»
Щоб наблизити перемогу діти також охоче долучаються до різних ініціатив від закладів освіти, культури.
У відділі культури, молоді, спорту та туризму Старосамбірської міської ради організовано заходи, щоб у дітей громади було цікаве дозвілля, а заразом, аби вони теж долучились до перемоги. Відтак, у закладах культури проводять цікаві майстеркласи, діти спільно з працівниками культури власноруч виготовляють різні цікаві штучки, у кожен виріб вкладають свою душу й заряджають на перемогу. Потім це все продають на благодійному ярмарку.
До прикладу, нещодавно у Старосамбірській публічній бібліотеці виготовляли розпалювачі для вогнища, які будуть передані нашим захисникам. Філії-бібліотеки громади мають окремий напрямок роботи – “Майстерні добрих справ”.
Також неабияку вагу для моральної підтримки захисників мають дитячі малюнки, вірші та листи. Вони завжди щирі, зворушливі та бажані обереги на фронті.
У дитячих малюнках і розповідях руйнівні російські ракети, зброя, загрози. Але головне – у цих дитячих роботах переможні мотиви.
Знаємо і дітей, які хочуть присмачнити воїнам військові будні. До прикладу, Максим і Єлизавета. Вони не раз приночили до волонтерського редакційного пункту домашні смаколики.
«Дорогенькі наші захисники! Низький уклін Вам за те, що захищаєте наше життя. Спасибі Вам велике. Тримайтеся, ми за Вас молимося. СЛАВА УКРАЇНІ! Чекаємо Вас усіх живими і здоровими!», – написала Єлизавета Шубак, юна старосамбірянка, напекла десерт для воїнів і ще тепленькими принесла прянички до редакції, щоб у дорогу волонтери взяли свіженькі для воїнів.
Максим Цону закінчив 9 клас школи імені Героя України Богдана Сольчаника. Цей хлопець до збору на армію долучається вже не вперше, адже безмежно вдячний воїнам, що може навчатись та жити у мирному рідному місті. І на Різдво, і на Великдень передавали з мамою різну смакоту.
В дорослий світ ідуть із вдячністю Богові та ЗСУ і випускники шкіл громади. Так одинадцятикалсники Старосамбірської школи №2 разом з класною керівничкою Світланою Бучко та батьками були одностайні у рішенні замість квітів вчителям на Останньому дзвонику донати на ЗСУ, а замість випускного – здійснити пізнавальну подорож до сонячного Закарпаття.
10 282 гривні від шкільної родини отця Станіслава Дашо передали мамі випускника школи Ростислава Миника, якому потрібен дрон на гарячому Запоріжжі.
…Війна змінює життєві історії людей… На превеликий жаль, і дітей. За офіційними даними, на кінець червня 2023 року, було відомо, що понад 1526 дітей постраждали в Україні внаслідок повномасштабної збройної агресії рф. Ювенальні прокурори повідомляли про те, що 493 дитини загинули та понад 1033 отримали поранення різного ступеня тяжкості. Це незагоєні рани нашої трагічної і героїчної історії.
На жаль, термін «діти війни» стосується всього юного покоління нашої держави, для якого воїни виборюють щасливе майбуття. І у тиловій Старосамбірщині діти реальними справами прагнуть, щоб Перемога настала якнайскоріше. І внесок у цю спільну мрію буде і від юних жителів Старосамбірщини. Тож хай росія знає, що українців не здолає. Наша країна – непереможна. Бо тут «воюють» і діти.
Публікацію виготовлено за підтримки
ГО «Інститут Масової Інформації» та
Міністерства закордонних справ Королівства Нідерланди.
Ще у цій категорії
Сім місяців вважали безвісти зниклим: на війні загинув Степан Кіяк з Великої Лінини
На війні загинув Степан Созанський з Волі: Учитель, Патріот, Герой
ФАПи Львівщини отримали медичні сумки від «Контінентал»