10 Жовтня, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Професор Михайло Кріль – творець і літописець нашої історії

Поширити

Всеукраїнське товариство «Самбірщина» ім. гетьмана П. Сагайдачного, очільником якого є Ігор Бегей – доктор політичних наук, професор кафедри гуманітарної освіти Львівського національного університету природокористування, продовжує висвітлювати роль особи в історії краю та України, її внесок у національну науку. І робить це щоразу досконаліше.

Це, зокрема, яскраво підтвердили треті «Лукашівські читання: Михайло Кріль». Вони присвячувалися відзначенню 70-річчя знаковій постаті, якою є уродженець м. Добромиль Самбірського району Михайло Кріль – доктор історичних наук, професор, член товариства. Захід відбувся  у відновленому тутешнім меценатом Андрієм Пушаком так званого нижнього давнього Арсеналу, що тепер вважається інформаційно-освітнім і дослідницьким центром «Добромильський край».

Спеціально до заходу голова товариства Ігор Бегей видав тематичний збірник матеріалів «Михайло Кріль: біографія та бібліографія». Книжка додала учасниками заходу, якими були науковці, музеєзнавці, письменники, депутати, вчителі, краєзнавці, місцеві любителі історії та інші.

Вели «читання» Ігор Бегей та Оксана Гельжинська – голова Добромильського осередку товариства. Зазначалося, що важливо вшановувати видатних особистостей ще за життя. Адже вони своєю творчістю дають змогу відродити історію краю, яка є невід’ємною складовою минулого держави. А воно було складним. І трагічним. Бо сьогодні українські матері оплакують синів, загиблих на розпаленій одвічним ворогом – московією війні, захищаючи нашу незалежність і державність.  

Нинішнє покоління повинно глибоко знати своє минуле, яким би воно не було, бо без нього не можна крокувати в завтрашній день. Саме в цій царині надзвичайно багато доклався науковою творчістю професор Михайло Кріль. В його доробку не один десяток історико-краєзнавчих книг, написаних на високому рівні і на доказових фактах, датах. Завдяки достовірності ці видання користуються популярністю, утверджують думку, чому за свій край, Батьківщину в лиху годину варто життям пожертвувати.

Попри зроблене Михайло Кріль виношує інші плани. Тому вокальний ансамбль Добромильської школи мистецтв привітав ювіляра, бажав йому добра і подарував пісню  «День народження у тебе». А молода  талановита солістка Іванка Корнєєва знамениту пісню «Місто спить».

Здобуток Михайла Кріля вагомий. Його внесок в науку, історію оцінила Добромильська міська рада, присвоївши йому звання «Почесний громадянин громади». Професора вітали заступниця голови Добромильської ТГ Тетяна Терлецька, голова Міжнародної громадської організації «Світовий конгрес бойків» Петро Косачевич, письменник Василь Лило, депутат обласної ради, добромильчанин Михайло Гичка, професор історії Дрогобицького національного педагогічного університету ім. Ів. Франка Леонід Тимошенко, директор музею с. Нагуєвичі Богдан Лазоряк, львівська актриса Тетяна Павелко та інші.

З неабиякою цікавістю зібрані  слухали виступ директорки Самбірського ліцею ім. Андрія Чайковського Світлани Якубовської. Вона говорила про її співпрацю з професором Михайлом Крилем. Адже він написав три ґрунтовні томи про історію і сьогодення цього авторитетного в місті освітнього закладу.

У свою чергу Михайло Кріль у виступі розкрив віхи власного життєвого шляху та наукової майстерні як історика, охарактеризував написане і бажане. Громадський діяч, член товариства Мирон Іваник ґрунтовно говорив про «Глобальний Добромиль:бібліографія», а кандидат технічних наук Михайло Яворський вів мову про «Отчий край Михайла Кріля – джерело формування стратегії розвитку територіальних громад».    

 З нотками невдоволення головуючий Ігор Бегей  торкнувся теми окремих недоліків в нинішній освіті, науці, показав їх справжніх майстрів, але, як висловився, й партачів. Цим загострив увагу, що з цими негативними явищами слід боротися і насамперед у школах.

Інші учасники «читання» ділилися думками про постать Михайла Кріля, його науковий та видавничий доробок з дослідження історії міст і сіл теперішньої Добромильської громади. Так завдяки діяльності товариства «Самбірщина» вимальовувався вагомий внесок як професора, науковця, історика, неперевершеного краєзнавця Прикарпаття. І все це заради того, щоб ми позбувалися комплексу меншовартості, що, на жаль, інколи в українців через незнання минулого проявляється.

Присутні погоджувалися, що саме особистості рівня Михайла Кріля творять історію. 

Діана ГАРБАДИН.

Ваш Голос Прикарпаття