21 Листопада, 2024

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Ігор Піхо: «Наша мета – формування абсолютно нового культурно-мистецького середовища на Старосамбірщині»

Поширити

Люба КІПОРЕНКО

Минає рік з часу місцевих виборів. Відтак, минає перший рік Старосамбірської територіальної громади. Можна робити перші висновки, засвоювати певні уроки та впевнено крокувати далі. Днями журналістка «Вашого Голосу Прикарпаття» завітала до заступника начальниці гуманітарного відділу Старосамбірської міської ради Ігоря Піхо. Поспілкувались про те, що змінилось у галузі культури.

  • Ігоре Володимировичу, Ви, мабуть, найкраще можете розповісти про те, як децентралізація «відбилась» на галузі культури у Старосамбірській громаді. Що змінилось?
    • Звісно, змінилось багато. Перш за все, уся мережа культури, яка була при Старосамбірському районі тепер розділена на 4 територіальні громади: це Добромиль, Старий Самбір, Стрілки та Хирів. Я ж говоритиму про Старосамбіську. Відбувається, так би мовити, перезавантаження галузі. І бібліотеки і народні доми починають працювати по-новому. Наша мета – оживити населені пункти громади. Формуємо нове культурно-мистецьке середовище.
  • Поговорімо детальніше про заклади, які працюють у нас на Старосамбірщині. Знаємо, що Народний дім та бібліотека тепер називаються дещо по-іншому. Це просто зміна назви, чи загалом зміна формату роботи?
    • Так, справді. Народний дім став Центром культури та дозвілля. Чи це банальна зміна назви? Однозначно, ні. Маємо нове бачення культурного середовища. Центр має стати комплексним культурним закладом нового типу, місцем, яке приваблюватиме, як дітей, так і дорослих. Центр культури, як юридична особа, почав свою роботу в травні цього року. На сьогодні у закладі працюють 40 людей. Маємо 9 Народних колективів: Народний камерний хор «Реприза», Народний ансамбль пісні і музики «Заспів», Народна хорова капела «Дністер», Народний духовий оркестр «Дністряни», фольклорний ансамбль «Надвечір’я» (Лінина), фольклорний ансамбль «Бойки» (Стара Ропа), сімейний ансамбль «Струни серця», ансамбль пісні і музики «Відлуння Карпат», естрадний ансамбль «Прикарпатські бескиди». Не казатиму, що задаволений роботою всіх колективів, але завжди робимо певні висновки та працюємо над розвитком і вдосконаленням. Активними є й колективи, які не фінансуються ніким, але є візитівкою нашої територіальної громади. Наприклад колектив «Гуляй Дана» є володарем Гран-прі Міжнародного фестивалю «Бещадія – 2017», який проходив у Польщі, міжнародного фестивалю української культури «Калина-2018» у Сербії, Всеукраїнського фестивалю «Слобожанський Спас -2019» у м. Сватово та ін. Колективи «Джаз-тайм» та «Батяри Старого міста» Гран-прі Всеукраїнського фестивалю «Львівська рапсодія – 2020» лауреати багатьох конкурсів.
    • Нашою метою на цей рік було залучити всі заклади культури до роботи у територіальній громаді, щоб оживити наші села. Почали залучати різні верстви населення до масових заходів. Наприклад чоловічий камерний хор «СОБОР» бере постійно участь у святих літургіях у різних населених пунктах громади, не зважаючи на конфесії. Народні колективи Центру культури і дозвілля проводять концерти, організовують покази мультфільмів просто неба практично у всіх населених пунктах. Наймасовішими заходами, звісно, стали дні села. Цьогоріч провели такі у Старій Солі, Біличах, Волошинові, Волі. Ювілейний день міста святкували у Старому Самборі. Інші населені пункти святкуватимуть наступного року. На жаль, пандемія коронавірусу внесла свої корективи у наші плани. Однак, віримо, що скоро це все мине й зможемо наповну проводити культурні заходи. Ми не здаємося і готові до нових звершень.
  • Як із бібліотечною системою?
    • Тепер у нас є «Старосамбірська публічна бібліотека» з філіями у окремих селах громади. Книжковий фонд філій налічує не менше 3 000 примірників у кожній філії. Штат цілої структури нараховує 25 працівників. Зараз ми переглядаємо роль бібліотечної справи та пошук її місця в новому культурному середовищі. Розглядаємо внесення значних змін у існування традиційної бібліотеки, зміну формату роботи та подальшої адаптації для різних вікових категорій. Відтак, бібліотека виступає ініціатором проведення літературних вечорів, диспутів, зустрічей з цікавими людьми, навчання комп’ютерної грамоти. Тут відбувається перегляд фільмів та їхнє обговорення. До речі, тепер маємо й нові послуги «Книга на замовлення» (у час карантинних обмежень бібліотекарі йшли у школи з книгами і пропонували їх дітям) та «Книга додому» (послуга для людей, які фізично не мають можливості прийти в бібліотеку, книжку можна замовити телефоном, а бібліотекар доставить її додому). В час карантину проводяться віртуальні виставки, історичні екскурси, тощо. З метою національно-патріотичного виховання організовуємо зустрічі з учасниками бойових дій на сході України. Нещодавно, до речі, школярі зустрілися з учасником бойових дій 2014-2015 рр. Володимиром Лоїшем. У планах зустрічі з відомими українськими письменниками. Нещодавно у нас був Мирослав Дочинець. Ведемо перемовини з Василем Шкляром, Андрієм Кокотюхою та іншими. Окрім того, звісно, відбуваються зустрічі з місцевими письменниками.
    • Сьогодні важливо залучити дітей до читання. Привити їм любов до цієї справи. Для цього працівники бібліотек розповідають дітям про важливість читання книжок, проводять різні квести, конкурси, екскурси та ін. Вважаємо, що дитину треба привчати до книги змалку і тоді у нас буде рости здорова і успішна молодь.
  • Старосамбірська музична школа. Що маємо тут?
    • Комунальний заклад міської ради «Старосамбірська музична школа» як юридична особа створений у серпні цього року. У закладі разом із сумісниками сьогодні працюють 39 людей. З початку навчального року ми збільшили контингент учнів закладу з 225 до 245. Окрім інструментальних класів, тут тепер працює і танцювальне відділення. З наступного навчального року плануємо ввести театральне, а, можливо, і художнє відділення. Це буде, так би мовити, створення школи мистецтв.
      На базі школи цьогоріч буде створений оркестр народних інструментів у складі якого візьмуть участь учні, а також вчителі. Учні школи є учасниками багатьох конкурсів різних рівнів, маємо й багатьох переможців.
  • Знаємо, що вдалось навіть дещо підремонтувати та оновити техніку, закупити нові музичні інструменти…
    • Так, справді оновлень у нас чимало. Почну, мабуть, з обласного конкурсу ТОП-10. Хочу окремо відзначити народні доми-філії Білич, Волошинова, Созані, Страшевич і Тершова, які стали учасниками конкурсу ТОП-10 народних домів Львівщини. Серед переможців – Народний дім села Страшевичі. Як нагорода – сучасна звукова апаратура на суму 60 000 грн. Її вже вручили. А Старосамбірська музична школа, увійшла до ТОП-10 мистецьких шкіл області. Відтак, отримала нові музичні інструменти та музичний інвентар також на суму 60 000 грн.
    • Нам дуже приємно, що й місцева влада дбає про розвиток та якість культурного життя. За підтримки міського голови Ігоря Трухима та відомого мецената Володимира Деркача нам вдалося відремонтувати концертну залу музичної школи. Зараз шукаємо кошти на жалюзі та матеріал для оформлення сцени. З допомогою міського голови у коридорах школи сьогодні тривають ремонти і плануємо у найкоротші терміни їх завершити. Позитивним моментом є придбання сучасного звукового обладнання для Старого Самбора, дякуємо, що депутати нас почули та допомгли. Сьогодні ще напрацьовуємо можливості закупівлі звукової апаратури для всіх народних домів. Цьогоріч плануємо ще забезпечити Народний дім у Великій Лінині.
  • Ігоре Володимировичу, на завершення розмови, що побажаєте нашим читачам?
    • Читачам «Вашого Голосу Прикарпаття» та й усім людям загалом бажаю сьогодні найважливішого: кожному – міцного здоров’я, Україні – довгоочікуваної перемоги та мирного неба. Вірмо, що цей час пандемії швидко мине і ми знову зможемо жити наповну. Позитиву усім, гарного настрою, здійснення мрій та успіхів у всіх починаннях.
Ваш Голос Прикарпаття