Вже 26 років поспіль в Україні 30 вересня відзначають День бібліотек. З нагоди свята говоримо про роботу місцевої бібліотеки з її директоркою.
З книг ми черпаємо знання і вони допомагають досліджувати світ. Це важливий атрибут для вивчення чогось нового. Для того, щоб не купувати книгу кожного разу, коли захочеться прочитати щось, чи потрібно знайти унікальну інформацію, маємо змогу відвідати бібліотеку.Віднедавна образ бібліотек дещо змінився від давно усталених стандартів. З появою ґаджетів та Інтернету шукати потрібну інформацію стало в рази швидше та легше. Тому бібліотекам доводиться адаптовуватися до новітніх умов, розширювати сферу діяльності та навчитися використовувати технології у своїй роботі.
30 вересня в Україні святкують День бібліотек. З нагоди цієї події спілкуємося з директоркою Старосамбірської публічної бібліотеки Людмилою Сольчаник. Вона ділиться новаціями, запровадженими в бібліотеці, роботою з відвідувачами та проблемами, які виникають:
- Людмило Богданівно, у переддень професійного свята бібліотекарів, хотілося б дізнатися про ваші думки щодо майбутнього бібліотек у сучасному цифровому світі. Як, на ваш погляд, бібліотеки можуть залишатися важливими культурними та освітніми центрами для громади в умовах зростаючої популярності цифрових технологій та онлайн-ресурсів?
Бібліотеки розвиваються. І розвиватимуться в майбутньому. Зараз, до прикладу, у нас є діє Хаб цифрової освіти, в який можуть приходити не тільки користувачі бібліотеки, а будь-хто з будь-якого населеного пункту Старосамбірської громади. У нашому Хабі кожен може самостійно через Цифрову освіту на платформі Дія, за допомогою освітніх серіалів, які там доступні, вивчати цікаві теми. А також наша координатора надає допомогу і консультації.
Наприклад, до нас можна прийти зі своїм гаджетом, або скористатись нашим ноутбуком. Ми навчимо замовляти квитки, реєструвати електронну пошту, замовляти ліки. Ті, хто недостатньо володіє цифровими навичками, може в нас теж отримати будь-яку потрібну допомогу.
- Чи часто взагалі відвідувачі користуються такою послугою? Чи багато людей приходять і просять вас про таке?
Все більше людей долучаються до послуги, тому що відбувається реклама, наприклад, через статтю у газеті. Також ми вже більше викладаємо інформації у Фейсбуці, так що людям більше відомо про таку можливість. В нас є безкоштовний Wi-Fi.
Ми дуже хочемо в цьому напрямку розвиватись, тому що до нас теж приходять і діти, навіть є такі, які опинилися в складних життєвих обставинах, вони не мають можливості скористатися Інтернетом чи комп’ютером.
Поки нема стільки людей, скільки хотілося б. Але потрошки приходять. До того ж у нас недостатня кількість техніки, щоб ми могли надати свою. Поки один комп’ютер і ноутбук
- Існує думка, що у сучасному суспільстві пересічні громадяни рідко послуговуються бібліотеками і вони не користуються попитом. Чи справді це так і як ви ставитеся до такої думки?
Загалом, не погоджуюся. Візьмімо, наприклад, нашу бібліотеку: я не підтверджу, що мало людей користуються нею. За останні роки в нас з’явилося багато відвідувачів. І діти, і літні люди приходять до бібліотеки, і молодь. Для всіх вікових категорій у нас є і література, і послуги. Крім того, що отримати книжку, приходять до Хабу, на різноманітні заходи, оскільки в нас вони теж організовуються.
- Які новації запровадили у Старосамбірській бібліотеці останнім часом?
Минулого року ми завдяки Міжнародному благодійному фонду СОС «Дитячі містечка» відкрили дитячий інтерактивний простір. Багато дітей, не тільки зі Старого Самбора, а й з громади, приходять туди проводити своє дозвілля.
Ми організовуємо екскурсії для дітей з громади. Для них проводять різні майстер-класи, є караоке, на замовлення можна переглянути фільми, які вони забажають. Також у нас відбуваються зустрічі з цікавими людьми, зокрема з воїнами, які приїжджають на ротації.
На майстер-класах виготовляють різні привітальні листівки. Також наші працівники самі виготовляють гіпсові фігурки, котрі потім діти розфарбовують. Проводимо розпис еко-торбинок. Окремі організації також приїжджають і в нас проводять ці майстер-класи.
З новинок також згадані уже вище Інтерактивний простір, створений у березні 2023 року, а Хаб відкрили цього літа.
- Як бібліотека залучає молодь?
Для учнів 9-11 класів проводимо тренінги, заходи до державних свят. Оргнізовуємо різні квести, проводимо їх не тільки на території бібліотеки, а також по Старому Самборі.
- Скільки в день/тиждень читачів відвідує бібліотеку та як багато примірників книг у ній налічується?
Є багато користувачів, зокрема дітей, я б сказала, можливо, навіть більше, ніж і дорослих. Тому що, коли залучаємо до заходів дітей, крім того, що вони були у нас, проводили дозвілля, ще беруть багато книжок.
Також старші покоління часто навідуються. Буває, що люди через стан здоров’я не можуть до нас прийти, тоді наші працівники можуть підшукати потрібну літературу та навіть доставити до дому читачів. Послуга абсолютно безкоштовна.
У бібліотеці в Старому Самборі є близько 29 000 примірників книг. Маємо 16 філій бібліотеки у громаді, де загалом налічується 73500 примірників.
- Як часто бібліотека поповнює запаси новими книгами? Як відбувається цей процес?
Зараз поповнення бібліотек є дуже проблематичним. Переважно наші працівники проводять різні акції, зокрема «Подаруй бібліотеці книгу».
У мережі Фейсбук публікують розіграші книг, беремо там участь. Користувачі, наприклад, прочитали і дарують нам свої книжки.
Переважно поповнюємо запаси подарунковими виданнями, якісь автори також дарують свої книги. Минулого року з місцевого бюджету виділили 70 000 грн.
Цього року трішки складніше з бюджетом. Тому не було поповнення. З державного та обласного бюджетів теж раніше дуже багато книг отримували. Цього року значно скоротилося фінансування через військову агресію, тому немає інших можливостей поповнювати бібліотеку.
- З якими проблемами стикається бібліотека, та як їх вирішуєте?
Насамперед, як щойно зазначили – поповнення бібліотеки новими книгами. Тому що, як би не було, які бібліотека не проводила б заходи – коли користувачі приходять за книгами, хочуть завжди щось нове, нам дуже прикро, що ми не можемо нічого пропонувати нового, бо не маємо такої можливості. Це найперша проблема теперішніх часів. А як вирішуємо? Проводимо різноманітні акції, роботу з користувачами. Якщо в них є книжки, просимо, щоб не викидали і приносили до нас. Раніше приносили ще книжки російською мовою. Ми здавали на макулатуру і за це могли купити щось нове. Тепер ми працюємо в іншому напрямку. У нас є акція «Здай макулатуру для потреб ЗСУ». Ми вже зібрали 3,5 тони книжок.
Серед інших проблем – недостатня кількість фінансування для закупівлі матеріалів, щоб проводити трохи крутіші майстер-класи, адже ми надаємо їх безкоштовно. Стараємося, наприклад, закупити якусь форму, щоб вилити гіпсові фігури, які потім будуть розмальовувати діти, щоб їх не закупляти і було набагато дешевше.
Хотілося б провести ремонти та матеріально оснастити бібліотеку технікою, адже філії бібліотеки в селах не мають таких засобів, як ноутбуки чи комп’ютери, щоб надавати послуги цифрової освіти.
- Розкажіть про проєкти та співпрацю, до яких долучаєтеся.
Безпосередньо співпрацюємо з відділом культури, який охоплює Центр культури і дозвілля, Старосамбірську школою мистецтв, Старосамбірський молодіжний центр.
Також співпрацюємо з громадськими організаціями. Наприклад, у нас проводили психологічні тренінги від Мальтійської служби допомоги, благодійний фонд «Рокада» проводив індивідуальні консультації та тренінги для людей, громадська організація «Істок» також проводила психологічні тренінги для дітей. На жаль, цього року поки не вийшло долучитися до якихось проектів.
- Які заходи проводите в межах бібліотеки?
Проводимо заходи з патріотичного виховання, бо зараз це дуже актуально, до відзначення всіх державних свят, до ювілейних, пам’ятних дат, котрі також стосуються різних письменників. Організовуємо зустрічі з письменниками, волонтерами, військовими, на яких теж присутні і старші, і діти, і молодь.
Також у нас відбувалися навчання тактичної медицини, котрі проводили безпосередньо самі військові.
Організовували теж виставку робіт наших користувачів. Проводили арт-виставку Наталії Луць «Малюнок із запахом кави», вона малює кавою. Презентували арт-виставку картин вишивальниці Ірини Маковської. Організовували різні конкурси, наприклад, гуморесок, авторського вірша, малюнків, фотоконкурси.
- Не раз доводилося чути відгуки про вашу роботу на волонтерському, як кажуть, фронті. Ви активно і дієво підтримуєте земляків, які воюють. Розкажіть про це більше.
Так, ми не стоїмо осторонь подій, які відбуваються в країні, та беремо активну участь у різних акціях. Протягом двох років ми виготовляємо окопні свічки. Збираємо матеріал, робимо афіші, нам привозять віск. Ми це передаємо місцевим волонтерам, які везуть їх на передову до хлопців.
Також плетемо маскувальні світки. Організовуємо акції, наприклад, «Великодній кошик».
Охочі розписували писанки, пекли паски, солодощі, закуповували різні продукти і доставляли з волонтерами на передову.
Цього року близько 300 писанок ми розписали та передали захисникам, які перебували в реабілітаційному центрі. Працівники бібліотек часто виготовляють домашні страви, випічку.
На постійній основі в бібліотеці діє майстерня добрих страв, де вишивають шеврони-обереги. Загалом, захисникам передали вже понад 1000 таких шевронів. До вишивання долучаються як працівники бібліотеки, так і читачі й жителі міста. Захисникам дуже приємно.
Ми в складі відділу культури, молоді, спорту та туризму і спільно з іншими закладами багато робимо во ім’я перемоги. Скажімо, під час концертів організовуємо ярмарки, на яких реалізовуємо вироби ручної роботи, які спільно з відвідувачами виготовляємо на майстерках. Кошти скеровуємо на потреби ЗСУ.
Старосамбірська публічна бібліотека залишається цінним культурним осередком, навіть попри труднощі, котрі виникають та недостатнє фінансування в умовах війни. Такі місця варто підтримувати, адже вони зберігають надбання як попередніх поколінь, так і сучасників. Директорка бібліотеки Людмила Сольчаник вітає колег із професійним святом та вірить у подальший розвиток Старосамбірської публічної бібліотеки та її філій.
“Вітаю колег з нашим професійним святом, адресую вітання для користувачів бібліотек із Всеукраїнським днем бібліотек та бажаю завжди знаходити на полицях бібліотек не лише потрібні книги, а й натхнення, нові знання та цікаві відкриття. Здоров’я всім, миру і перемоги“, – каже на завершення нашої розмови Людмила Сольчаник.
Софія НОВОСЕЛЬСЬКА.
Ще у цій категорії
Вернісаж “Від Бугу до Карпат”: у Старому Самборі відкрили контрастну фотовиставку
У Старому Самборі провели Всеукраїнський фестиваль «Ворота Карпат»: зібрали понад 100 тисяч гривень на ЗСУ
У Старому Самборі пройде всеукраїнський фестиваль «Ворота Карпат»