2 Квітня, 2025

Радіо Онлайн

Ваш Голос Прикарпаття

Регіональне видання Самбірщини

Боротьба з росією і гумором, і зброєю: історія Степана Муряша

Поширити

Марія КУЗЬМИН

Сьогодні, 1 квітня, день, який зазвичай наповнений сміхом та жартами, в Україні має гіркий присмак. Війна, що безжально руйнує життя, затьмарює радість і нагадує про втрати. У цей день ми розповімо про Степана Муряша, талановитого художника, реставратора та карикатуриста з Білич, чия творчість стала потужною зброєю у боротьбі з російською агресією.

З перших днів повномасштабного вторгнення Степан Муряш, озброївшись олівцем, почав створювати карикатури, що стали символом незламності духу українського народу. Його роботи, сповнені гострого гумору та сатири, підтримували моральний дух воїнів та цивільних людей, допомагаючи їм долати страх і відчай.

Карикатури Степана, такі як зображення крейсера “москва”, що відправляється за відомою адресою, або сатиричні образи російської техніки та її лідерів, миттєво стали популярними в соціальних мережах, а згодом були представлені на виставці в історико-краєзнавчому музеї. Його роботи, зрозумілі та близькі як дітям, так і дорослим, стали своєрідною терапією, даруючи людям миті розради серед жахіть війни.

Та не лише на мистецькому фронті «воював» і у своїх карикатурах наближав цей день.

У своїх 58 років Степан Муряш став до лав Збройних Сил України, добровільно пішов до ТЦК. Служив у Державній прикордонній службі. Телефонував ще з війни. Кажуть, зник безвісти під час бойових дій у листопаді 2024 року у Суджанському районі Курської області. Однак ми не маємо офіцйного повідомлення з частини. Віримо, що Степан Муряш повернеться додому живим, і його талант ще довго служитиме Україні“, – розповідає “ВГП” Петро Кіт, Білицький староста.

Староста показує світлини різьблених робіт та ікон, які Степан Муряш писав для Білицької церкви.

Майстер на всі руки. Так його називають у Біличах. У нашій бібліотеці і виставка така є. Степан часто до нас ходив, ми влаштовували з ним зустрічі і різні творчі заходи. Цю виставку він також бачив, а тут маємо зошит, де люди писали про нього свої відгуки. Ось і у цьому бібліотечному музеї виставка нашого давнього побуту. Практично усі речі з колекції Муряша. Має і вдома музей“, – доповнює розповідь бібліотекарка Галина Гомзяк, яка сьогодні, 1 квітня, з колегою з Народного дому Любомирою Сольською планували передввеликодні благодійні заходи у Біличах.

…Війна поламала долі українців. Та не не змінилися прагнення – перемогти!

Ваш Голос Прикарпаття